X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wkładka do buta z fragmentem modlitwy

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 08:56
– Dwa razy od Hanny Krall dostałem mocno po głowie, oczywiście przenośnie, jak miałem 19 lat i drugi raz, jak miałem 43 lata – mówi bohater reportażu "Wkładka do buta".
Audio
Rymanów - listopad 1939 roku
Rymanów - listopad 1939 rokuFoto: spotkanierymanow.com.pl

 Można śmiało powiedzieć, że lektura książki Hanny Krall odcisnęła piętno na życiu Michała Lorenca. To za jej sprawą 20 lat temu student prawa rozpoczął odkrywanie nieistniejącego już świata polskich Żydów.
Gdy miał 19 lat przez przypadek trafiła w jego ręce  któraś z książek Hanny Krall. –  Pamiętam, że nie spałem po jej przeczytaniu całą noc. Starałem się zrozumieć ten straszny ból, niezwykłe cierpienie i to szczególne poczucie osamotnienia. Zacząłem interesować się kulturą żydowską – wspomina. Michał Lorenc przyznaje, że znalazł  dużo książek poświęconych polskim Żydom, Holocaustowi, ale to właśnie książki Hanny Krall wywarły na nim największe wrażenie.
Poszukiwania zaprowadziły go do Rymanowa, rodzinnej miejscowości jego ojca, gdzie w tym roku już po raz piąty odbyło się spotkanie rymanowskich Żydów i ich potomków z Rymanowianami.
Wysiłki Michała w przedziwny sposób zatoczyły koło, kiedy odnaleziony w Rymanowie fragment Tory, przerobiony po wojnie na wkładkę do buta, jako fotografia znalazł się w ostatniej książce Hanny Krall "Biała Maria". –  Zrozumiałem, że to jest jakaś klamra, jakieś dopełnienie tego, co udaje się nam robić. Dwa razy od Hanny Krall dostałem mocno po głowie, oczywiście przenośnie, jak miałem 19 lat i drugi raz, jak miałem 43 lata i zobaczyłem to zdjęcie w książce – mówi.

Przeczytaj recenzję "Białej Marii" napisanej przez Michała Nogasia >>

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Marty Rebzdy "Wkładka do buta".

Wszystkie trójkowe reportaże można znaleźć TU >>

Czytaj także

Michał Nogaś o "Białej Marii" Hanny Krall

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 19:52
- To piękna i mądra książka. Napisana prawdziwie po mistrzowsku. Bez zbędnego słowa, prostymi zdaniami - pisze dziennikarz Trójki w recenzji dla kultura.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Głośniej" - reportaż Anny Sekudewicz o Hannie Krall

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 15:00
- Czas to jest pamięć, a pamięć jest potrzebą człowieka - mówi w reportażu "Głośniej" Hanna Krall, która w książkę "Biała Maria" wplata swoje wojenne wspomnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hanna Krall: Jestem tylko protokolantką!

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 12:37
- Trzeba czuć wdzięczność, zostałam dopuszczona do tajemnicy – mówi Hanna Krall o swoich bohaterach, ludziach, których losy opisuje.
rozwiń zwiń