Kobiety z Ravensbrück: wkrótce nas zabraknie, musimy mówić

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 19:50
– Gdy mówimy o naszych przeżyciach z obozu, to oczywiście później przeżywamy. Ale my strasznie chcemy to przekazać, żeby to nie zginęło – mówi jedna z byłych więźniarek z Ravensbrück zaangażowanych w projekt "Pamięć praktyczna".
Audio
Kobiety z Ravensbrck: wkrótce nas zabraknie, musimy mówić
Foto: fot.Instytut Teatralny

Teatralne przestrzenie to wspólny projekt Krystyny Zając i Beaty Olszewskiej. W jego ramach spotkało się 10 licealistek i 10 byłych więźniarek KL Ravensbrück. Z ich rozmów powstał tekst spektaklu "Pamięć praktyczna" wystawianego w Instytucie Teatralnym.
Spotkanie było dużym przeżyciem dla obu stron. – Jak widzimy młode dziewczęta, czujemy z nimi szaloną bliskość, stajemy się chwilami młodsze. To się jakoś wyrównuje, przesiąka – mówi jedna z bohaterek reportażu.
Początkowo licealistki nie wiedziały, jak zacząć rozmowę z byłymi więźniarkami. – One się bały podjąć rozmowę znając już częściowo temat z lektury. Oczywiście, jak my się otwieramy, to później przeżywamy: noc nieprzespana, koszmary, ale my strasznie chcemy to przekazać, żeby to nie zginęło. Nie wolno nam do tego dopuścić – podkreśla jedna z pań.

Więcej Trójkowych reportaży można znaleźć TU >>
– Jesteśmy zobowiązane do przekazania tej tragicznej prawdy, która tam się rozegrała. Około 40 tysięcy Polek przeszło przez ten obóz, 74 były poddane operacji pseudo-medycznej, wiele z nich zostało po tych operacjach rozstrzelane. My nie możemy o tym zapomnieć – zaznacza inna.

WIĘCEJ O NIEMIECKICH ZBRODNIACH W SERWISIE II WOJNA ŚWIATOWA
Młode dziewczyny nie spodziewały się, że poznają pełne werwy i radości życia starsze panie. – Niesamowite jest to, że mimo tego co przeszły, mają taki optymizm w sobie i tyle pasji – mówi jedna z licealistek.
Projekt realizowany był przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę i Fundację na Rzecz Kobiet JA KOBIETA. Nad całością spektaklu czuwały reżyserka Ewelina Marciniak, ubiegłoroczna laureatka Talentu Trójki w kategorii Teatr, scenarzystka Iga Gańczarczyk i choreografka Dominika Knapik.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Pamięć praktyczna" Olgi Mickiewicz.


Zobacz więcej na temat: dominika Ravensbruck reportaż

Czytaj także

Niezwykłe historie ludzi i miejsc na Targach Książki

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 09:00
Sztuka reportażu znalazła swoje miejsce na Warszawskich Targach Książki. Opowieści prawdziwe o Chinach, historia miasteczka, którego już nie ma to tylko niektóre z nich.
rozwiń zwiń