W pracowni prawdziwych hakerów

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 21:45
Pierwszy w Polsce Hackerspace powstał kilka miesięcy temu w Warszawie. Na czym polega istota tego miejsca oraz kim są ludzie, którzy się tam spotykają? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Katarzyny Błaszczyk "Hackerspace".
Audio
W pracowni prawdziwych hakerów
Foto: Glow Images/East News

Piwnica przy stacji Metra Ratusz to lokum warszawskich hakerów. - Tak się jakoś ukuło, że informatycy, hakerzy to ludzie, którzy siedzą w piwnicy bez światła, bo pracują w nocy - opowiada jeden z gospodarzy stołecznego Hackerspace.

"Hakerzy rozwiązują problemy i tworzą rzeczy, wierząc w wolność oraz we wzajemną pomoc" - mówi jedna z zasad kultury, jaka obowiązuje w Hackerspace. Jeden z bohaterów reportażu przyznaje, że przez długi czas żył w "błogiej nieświadomości komputerowej: był w stanie zainstalować grę i w nią grać, aż w pewnym momencie okoliczności sprawiły, że został hakerem.

Niezwykłe i zwyczajne historie trójkowych reportażach >>>

- Przez tysiące lat ludzie wytwarzali narzędzia, które rozszerzały możliwości fizyczne, wzmacniały mięśnie, dawały lepszy wzrok. Komputer to pierwsze narzędzie w historii ludzkości, które rozszerza możliwości mózgu - wyjaśnia rozmówca Katarzyny Błaszczyk.

Ci, którzy spotykają się w Hackerspace, przekonują, że haker nie zawsze jest zły, choć w przekazach medialnych na ogół to "wstrętny internetowy włamywacz”, który coś ukradł. A to dla prawdziwych hakerów obraz krzywdzący, ponieważ oni kierują się etosem. - Wzorem jest majsterkowicz, osoba, która ma dużą wiedzę techniczną i wykorzystuje ją, by rozwiązywać ciekawe problemy - tłumaczy jeden z warszawskich hakerów.

Jak zostaje się hakerem oraz kim jest cracker? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Katarzyny Błaszczyk.

Reportaży na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.

Czytaj także

Hakerzy wykradli informacje dot. terroryzmu?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 12:20
Scotland Yard zapewnia, że Zespołowi Trucizna nie udało się naruszyć żadnych tajemnic, a całą akcję określa mianem "wandalizmu telefonicznego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hakerzy rosną w siłę

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 14:59
- Z bezpieczeństwem w sieci jest jak z bezpieczeństwem na ulicy: nie ma co panikować, ale trzeba zachować ostrożność – mówił Przemysław Jaroszewski, ekspert od bezpieczeństwa teleinformatycznego, który w Czwórce zapraszał na specjalną konferencję poświęconą temu zagadnieniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmasowany atak Anonymous. Ofiarą m.in. Lady Gaga

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 17:27
W ciągu ostatniej doby hakerzy z grupy Anonymous dokonali serii internetowych włamań w proteście przeciwko nadmiernej - ich zdaniem - kontroli rządów nad obywatelami.
rozwiń zwiń