Powiedz "dość" zamiast "jeszcze i jeszcze"!

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 18:45
- W drugi dzień świąt najczęściej idę z rewizytą, więc może powinnam się w końcu nauczyć, żeby do połowy ograniczyć to, co szykuję do jedzenia - mówi bohaterka reportażu Doroty Bonieckiej-Górny.
Audio
Powiedz dość zamiast jeszcze i jeszcze
Foto: Glow Images/East News

- Na Boże Narodzenie zawsze jeździliśmy do dziadków na wieś - wspomina. - Dziadek wyrabiał najlepsze wędliny, a babcia była cukiernikiem. Święta u nich były pachnące i rodzinne - opowiada z nostalgią.

Wiele ludzi wspomina święta sprzed lat podobnie - jako wyjątkowo huczne, biesiadne i rodzinne.  Przygotowywało się mnóstwo smakołyków, ale też wszystko było przemyślane w najdrobniejszym szczególe. - Jeśli cokolwiek zostawało, to dziadkowie pakowali smakołyki do toreb i rodzina odjeżdżała z prowiantem - zaznacza bohaterka reportażu Doroty Bonieckiej-Górny.

Wtedy najważniejsze było spotkanie z rodziną, rozmowa i atmosfera. Teraz tradycja jest przez wielu ludzi źle pojmowana. Wciąż aktualne jest powiedzenie "zastaw się, a postaw się”. A tu przecież chodzi o symbol - tradycję i zaufanie.  

Reportaż ”Jeszcze i jeszcze” Doroty Bonieckiej-Górny to przestroga, która mówi, że wylewające się koszyki z zakupami oraz uginający się stół nie gwarantują udanych, radosnych świąt.

Posłuchaj innych trójkowych reportaży >>>

Czytaj także

Święta coraz bliżej: wypożycz sobie choinkę

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2011 10:41
Niewiele czasu zostało na podjęcie decyzji o tym, jakie drzewko stanie w naszym domu w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Wcale jednak nie musimy wybierać między choinką z plastiku, a żywą, która po Świętach trafi na śmietnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pohamuj żądzę zakupów i chroń środowisko

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 13:03
- Jeżeli zastanowimy się spokojne, co sprawi radość naszym bliskim i kupimy tylko te rzeczy, to będzie to na pewno zachowanie ekologiczne – mówiła w Jedynce Monika Kaczyńska z Departamentu Informacji o Środowisku Ministerstwa Środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podaruj swojej choince drugie życie

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 13:45
Co roku na świecie wycina się 10 milionów drzewek iglastych. Mimo to ekologowie nie apelują, by obok wigilijnego stołu pojawiały się sztuczne, pozbawione zapachu, plastikowe okazy...
rozwiń zwiń