Wszystkie sylaby muzyki

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 20:00
- Muzyka jest językiem. Jeśli nie nauczymy się go w dzieciństwie, potem jest znacznie trudniej i może się okazać, że nie rozumiemy nic, poza popem i rytmem na dwa - mówi Viola Łabanow, prezes fundacji "Muzyka jest dla wszystkich".
Audio
  • Reportaż Eweliny Karpacz – Oboładze "Smykofonia"
Warsztaty dla melomaluszków i ich rodzin
Warsztaty dla melomaluszków i ich rodzinFoto: smykofonia.pl

Specjaliści mówią, że aby wyrosnąć na muzykalnego dorosłego, dziecko musi się osłuchać z muzyką do 2 roku życia. Potem może być za późno. - Karolina już gdy miała 2 miesiące uspokajała się i żywo reagowała na muzykę. Teraz ma 16 miesięcy i doskonale się tu bawi - mówią rodzice dziewczynki. Jako jedni z wielu, wraz ze swoimi pociechami, biorą udział w sezonie koncertowym dla "melomaluszków" w wieku od 0 do 5 lat - Smykofonia.

- Rozwój słuchu muzycznego hamuje już około 9 roku życia. Biorąc pod uwagę, że około 98 proc. ludzi na świecie rodzi się ze zdolnością do czystego śpiewania i gry na instrumentach, możemy się tylko zastanawiać, dlaczego nie korzystamy z tego dobrodziejstwa - mówi Viola Łabanow, prezes fundacji "Muzyka jest dla wszystkich".

Poprzez zabawę, naśladowanie głosów zwierząt, wystukiwanie rytmów i słuchanie gry na żywych instrumentach dzieci zaczynają rozumieć język muzyki. - Jak nie da się przeczytać książki bez znajomości liter, tak nie da się zrozumieć muzyki, jeśli się nie poznało jej "słów" i znaczeń - dodaje Łabanow.

Smykofonia zakłada rodzinne uczestnictwo, co - jak podkreślają w reportażu rozmówcy Eweliny Karpacz–Oboładze - daje ogromną radość i przekłada się na ciekawsze spędzanie wspólnego czasu w domu.

Reportaże w Trójce - słuchaj kiedy chcesz >>>

Na koncertach niezawodnie zjawiają się tłumy. Dlaczego? Kiedy i jak umuzykalniać dzieci? Jakie korzyści płyną z wrażliwości na muzykę, zwłaszcza klasyczną? Co tracą ludzie, którzy takiej muzyki nie słuchają? Posłuchaj całego reportażu  "Smykofonia".

"Reportaży" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.

Zobacz więcej na temat: dzieci MUZYKA rodzice

Czytaj także

Czerp z muzyki! Nie musisz być wirtuozem

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 14:49
- To nadzwyczajne, że w świecie, w którym głównym zajęciem młodych ludzi jest klikanie w "lubię to", istnieje grupa dzieci poświęcająca dziesiątki godzin, by osiągnąć perfekcję w jakiejś dziedzinie - podkreśla Michał Lisiecki z Fundacji Wspierania Edukacji Artystycznej.
rozwiń zwiń