X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Najgorsze miejsce na świecie. On tam był

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 11:00
- Poprosiłem innego fotografa, by wyszukał mi w internecie najgorsze miejsce na świecie, kupiłem bilet i poleciałem - opowiada Grzegorz Wełnicki.
Audio
  • Reportaż Doroty Bonieckiej-Górny "Zdjęcia z daleka"
Na zdjęciu Sylvie. Gdy była małym dzieckiem jej matka porzuciła ją w buszu. Ocalona przez małpy, żyła wśród nich, Wybrzeże Kości Słoniowej, 2009 rok
Na zdjęciu Sylvie. Gdy była małym dzieckiem jej matka porzuciła ją w buszu. Ocalona przez małpy, żyła wśród nich, Wybrzeże Kości Słoniowej, 2009 rok Foto: Fot.: Grzegorz Wełnicki

- W tym, co dzieje się wokół mnie, najważniejszym pierwiastkiem jest człowiek. W fotografii też  - dodaje.

Tym najgorszym miejscem okazały się Filipiny, gdzie na jednym z cmentarzy mieszkają ludzie. - Tu wiara w Boga i strzelanie, zabijanie jest rzeczą normalną - mówi Grzegorz Wełnicki opisując jedną ze swoich prac.

- Zawsze miałem zacięcie do reportażu, zawsze w fotografii interesował mnie człowiek. Pierwsze zetknięcie z biedą i ulicą, to moje nocne wizyty na Dworcu Centralnym  w Warszawie, pierwszy wyjazd - Wspólnota Arki w Śledziejowicach. Zaraz potem zacząłem jeździć po świecie odwiedzając kolejne domy fundacji Jeana Vanier i przyszły pierwsze mocne doświadczenia - opowiada młody fotograf w reportażu Doroty Bonieckiej-Górny.

Zdjęcia są nietypowe, fotograf dokumentuje codzienne życie bezdomnych, biednych, mieszkając z nimi na ulicy, jedząc to samo, co oni. - Jeżeli pracuję i coś przeżywam, staram się być jak najbliżej ludzi, byśmy mogli się wzajemnie zaakceptować. Często wśród nich czuję się jak w domu.

- To nie są "fotki", to są zdjęcia poważne. On niesie na kraniec świata swoją miłość i opiekę. Wybór takiej drogi na początku kariery i to u młodego człowieka jest jak krzyk, że nie wszystko jest "w porządku", że trzeba robić coś, by nie było takich różnic w poziomie życia. Oczywiście, że jestem dumna, ale też martwię się - przyznaje mama Wełnickiego.

Zdjęcia Grzegorza często są drastyczne i wiele wydawnictw boi się je publikować. Nie bał się Wojciech Tochman, który do pracy nad reportażem z dzielnic nędzy w Manili zaprosił właśnie Wełnickiego. Premiera ich wspólnej książki zapowiadana jest na wrzesień tego roku.

Jakie trudne doświadczenia skierowały młodego fotografa na tak niezwyczajną drogę? O tym, a także strachu, dobrych relacjach, pomaganiu, śmierci, misji fotografii, rodzinie i marzeniach - swoich i ludzi, których fotografuje - Grzegorz Wełnicki opowiadał w reportażu "Zdjęcia z daleka". Posłuchaj!


Reportaże w Trójce - słuchaj kiedy chcesz >>

"Reportaży" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.

Czytaj także

Przypatrz się, tak wygląda karaluch

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 09:25
Książka "Dzisiaj narysujemy śmierć" powstała dzięki zachęcie Hanny Krall. - Czy możemy tego nie robić? - zapytała Wojciecha Tochmana, który wahał się, czy pisać o ludobójstwie w Rwandzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 dni Rwandy. Wywiad z Wojciechem Tochmanem

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2011 11:00
Są książki, których nigdy nie przeczytam. Nie dlatego, że są złe - przeciwnie, są dobre i ważne. Jednak dusza i ciało po nich choruje - ja tak mam. Dlatego polecam rozmowę Michala Nogasia z Wojciechem Tochmanem! (A. Szydłowska)
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat Sławnego. Najlepsze zdjęcia Warszawy?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 16:16
Pracował z Capą i Cartier-Bressonem, ale w latach 50. Władysław Sławny na kilka lat przyjechał z Paryża do Warszawy. Te zdjęcia można obejrzeć właśnie po raz pierwszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

10 słów, które tworzą Święta

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2012 13:30
W Boże Narodzenie wraz z gośćmi Trójki stworzyliśmy listę słów, które sprawiają, że rozmowy przy świątecznym stole są wyjątkowe. Zapraszamy do wysłuchania dziesięciu niezwykłych opowieści.
rozwiń zwiń