Wzorowy uczeń z zespołem Aspergera

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2013 10:03
Od dziecka śpiącego pod 6-kilogramową kołdrą do wzorowego ucznia! Taką drogę przebył cierpiący na zespół Aspergera Kuba dzięki rehabilitacji prowadzonej przez rodziców.
Audio
Kuba wspina się na skałkach
Kuba wspina się na skałkachFoto: fot. z archiwum rodzinnego

Reportażystka Magda Skawińska spotkała Kubę i jego mamę już 6 lat wcześniej. Chłopiec cierpiał na zespół Aspergera i był dzieckiem nadpobudliwym. Wsiadał tylko pierwszymi drzwiami do pierwszego wagonu tramwaju o określonym numerze, spał pod 6-kilogramową kołdrą, nosił obciążającą kamizelkę, na gości w domu reagował histerią. Jego mama postanowiła rehabilitować go sama i dziś czuje satysfakcję, ma potwierdzenie, że było warto. - Kuba chodzi do IV klasy jako wzorowy uczeń. Ma w głowie mapę miasta, z kołdry korzystamy rzadko, a gdy musi odreagować układa sobie, na przykład, pociągi w rzędy.

Dziś chłopiec bardzo dobrze się uczy. Gra w dwóch warszawskich teatrach. Chodził do szkoły muzycznej, bierze udział we szystkich szkolnych konkursach. W domu hoduje jaszczurkę Huberta. - Nie mogłem mieć futrzanego zwierzątka, bo miałem alergię. Mam też patyczaki - wyjaśnia chłopiec.

Oczywiście, jak podkreśla mama, zdarzają się sytuacje kryzysowe. - Nasze dziecko ma problemy z empatią. Pomagają rozmowy i tłumaczenie, ale przecież nie wszystkie sytuacje da się przepracować. Kuba może znaleźć się w takiej sytuacji, że nie będzie wiedział jak zareagować, bądź zareaguje niewłaściwie.

Tata Kuby - ćwicząc z synem tabliczkę mnożenia - podkreśla, że przejście chłopca na poziom autyzmu wysokofunkcjonującego i w miarę dobre radzenie sobie w społeczeństwie, to zasługa żony. - Był etap, że chciał rozmawiać tylko z nią, teraz jest inaczej. Razem ćwiczyliśmy karate, staramy się pokazać mu to, co sami lubimy: piesze wyprawy, historia. No i Kuba ma normalne obowiązki, choroba nigdy nie była dla nas wytłumaczeniem - podkreśla.

Czego potrzebują dzieci z zespołem Aspergera i ich rodzice? Co rodzinie Kuby dały wszystkie związane z chorobą doświadczenia i czy musieli zrezygnować ze wszystkiego dla dziecka? Posłuchaj całego reportażu Magdy Skawińskiej "Kuba".
Reportaż w Trójce - słuchaj, kiedy chcesz >>>

"Reportaży" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.

Czytaj także

Chorzów: szkoła szansą dla dzieci z autyzmem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 20:30
W Chorzowie powstała klasa dla dzieci z tzw. Zespołem Aspergera i autyzmem. W rozpoczynającym się roku szkolnym znajdzie się w niej czwórka dzieci - trzech chłopców i jedna dziewczynka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci z autyzmem są dyskryminowane w polskich szkołach

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 20:00
Rodzice dzieci z autyzmem chcą, żeby szkoła wreszcie zaczęła dostrzegać ich potrzeby, dlatego pod hasłem "Autyzm. Stop dyskryminacji w szkole" ruszyła internetowa akcja podpisywania petycji do ministra edukacji narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znajdują pracę ludziom z autyzmem

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 15:32
- Walczymy o świat, gdzie wszyscy będą mieć równe szanse na rynku pracy - mówi Steen Thygesen, prezes Specialist People Foundation, duńskiej organizacji non-profit, której misją jest zapewnienie szkolenia, edukacji i zatrudnienia dla ludzi z autyzmem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauczyciele coraz mniej przerażeni integracją w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 09:00
Dzieci z Autyzmem, Zespołem Aspergera, niedowidzące i niedosłyszące to uczniowie klas integracyjnych, których w polskich szkołach jest coraz więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rain Man" to pracownik idealny

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 15:50
Pracodawcy boją się zatrudnić osoby z autyzmem, choć te potrafią wykryć błąd, którego nie widzą inni, są zjawiskowo sumienne, punktualne i pracowite.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autyzm. Rośnie liczba chorujących Polaków

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 15:05
Jak twierdzą specjaliści trudno podać dokładną liczbę, statystyki mogą ulec zmianie
rozwiń zwiń