X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Warto wytańczyć stres!

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 14:55
- Czasem na terapię sprowadzają ludzi spektakularne wydarzenia: ktoś ma atak paniki, bezsenność. I w sytuacji granicznej decyduje, że pora coś z tym zrobić - mówi Aleksandra Rayska, która założyła pierwszy w Polsce Ośrodek Terapii Tańcem i Ruchem.
Audio
  • Reportaż Joanny Bogusławskiej "Wytańczyć stres"
Aleksandra Rayska
Aleksandra RayskaFoto: Archiwum prywatne

Aleksandra Rayska trenowała różne techniki taneczne i poszukiwała sposobu, by taniec połączyć ze swoją drugą pasją - psychologią. Tak natrafiła na terapię tańcem i ruchem, która istnieje od 1942 roku, czyli ma już swoją historię. - Czułam, że aby się tego nauczyć, muszę pojechać do miejsca, gdzie ludzie rzeczywiście pracują tą metodą - wspomina bohaterka reportażu Joanny Bogusławskiej. Wyjechała w tym celu do Nowego Jorku.

Terapią tańcem i ruchem zajmuje się od ośmiu lat. Pracuje z osobami, które chcą pełniej poznać siebie i swoje ciało. Nie trzeba mieć poczucia rytmu, nie trzeba umieć tańczyć. Tu nie chodzi o kroki, ładny ruch, ale o emocje, które dany ruch wywołują.

- Nie czuję na co dzień swojego ciała i wiem, że mam z nim słaby kontakt. Myślę, że większość dorosłych ludzi ma słaby kontakt z własnym ciałem, taki trochę bezmyślny. Ta metoda jest doskonała do samorozwoju, także psychicznego - opowiada jedna z uczestniczek terapii tańcem i ruchem.

Reportaż w Trójce - słuchaj, kiedy chcesz >>>

Metoda bazuje na założeniu, że ciało i psychika są ze sobą połączone. Nasze stany psychiczne wpływają na nasze cielesne samopoczucie, a odczucia płynące z naszego ciała oddziałują na stan psychiczny. - Jeśli nie damy sobie szansy, by w codziennym życiu zrobić miejsce na bycie w zgodzie ze swoim ciałem, to nic nie nareperujemy - przekonuje Aleksandra Rayska.

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu Joanny Bogusławskiej "Wytańczyć stres".

Czytaj także

Ulecz się tańcem

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 12:09
Depresję i wiele innych schorzeń umysłu można przezwyciężyć ruchem. O ozdrawiającej sile tańca przekonają się uczestnicy warsztatów "Poruszenia 2012".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Każdy ma swoją dziką naturę

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 19:00
- Z powodu konwenansów i pouczeń tłamsimy swoją naturę. Widać to szczególnie w postawie młodych kobiet, które są usztywnione. Taniec to odmienia - mówi w Trójce
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życiodajna siła tańca

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 17:44
W argentyńskich szpitalach leczy się za pomocą… tanga. Nietypowa kuracja sprawia, że chorzy czują się jak nowonarodzeni.
rozwiń zwiń