X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Strażnik porcelanowego dobra

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 09:32
- Porcelana interesuje mnie nie tylko w całości, ale i we fragmencie. Lubię w niej to, że się tłucze, lubię jej dźwięk. Z porcelanowych odpadów chcę zrobić przedmiot mówiący o historii tego miejsca, fabryki, której już nie ma - opowiada mistrz ceramiki Bogdan Kosak.
Audio
  • - Kolekcjoner chciałby mieć całe naczynie, mi wystarczy fragment - opowiada Bogdan Kosak
Bogdan Kosak
Bogdan KosakFoto: Fot.: Anna Dudzińska

Fabryka Porcelany Śląskiej w Katowicach należała kiedyś do koncernu Gieschego, którego tradycja sięga początków XX wieku. Przez wiele lat dostarczała porcelanę, zaopatrywał śląskie fabryki w ceramikę. Po wojnie śląska porcelana płynęła do polskich ambasad na całym świecie. Dzisiaj Porcelana Śląska jest w stanie upadłości, ale nadal istnieje tam pracownia Bogdana Kosaka.

- Fabryki nie ma, pracownia została. Mianowałem się strażnikiem dobra, które tu zostało - mówi projektant i rzeźbiarz w reportażu Anny Dudzińskiej. Jego pracownia i modelarnia należą do niewielu pomieszczeń wciąż zamykanych w fustoszejącej fabryce, a bogactwem o które dba Kosak są przede wszystkim modele, które powstawały od samego poczatku istnienia fabryki.

Ciemno, zimno, nie ma komu powiedzieć "dzień dobry", ale kawę w fabrycznej pracowni Kosaka wypić można w prawdziwej porcelanie. Na terenie zamkniętej fabryki artysta prowadzi dziś szczególne badania - poszukuje i wydobywa łom porcelanowy. - Wykończenie sznura do zasłon, fragmenty porcelanowych izolatorów czy przedmiotów, które nie wiem do czego mogły służyć, ale chcę je wykorzystać do projektu "Archeologia fabryki". Opowiem nim o tym, jak wiele rzeczy się zmienia, zupełnie jak z ciałem człowieka, które się starzeje - opowiada.

Reportaż w Trójce - słuchaj, kiedy chcesz >>>

Co nam mówią porcelanowe "śmieci" z lat 20. i 30. XX wieku? Jak doszło do tego, że koncern przemysłowy zajął się produkcją porcelany? Gdzie można znaleźć prace Bogdana Kosaka? Dowiesz się słuchając całego reportażu "Archeologia fabryki". w którym o śląskiej porcelanie opowiadali jej kolekcjonerzy Roman i Irena Gatysowie.

"Reportaży" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.

Zobacz więcej na temat: Anna Dudzińska SZTUKA

Czytaj także

Porcelanowa Trójka!

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 09:00
Dzisiejszy poranek w Trójce spędziliśmy w pierwszym w Polsce Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Oj, działo się!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozgrzewka szczeny, gorąca linia i siła obliczeń. Radio od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 19:00
- Już widać, że 53'25" plus 2'53" plus minuta się nie zmieszczą. Od razu po ostatnim słowie trzeba zejść - prowadzi swoje obliczenia realizatorka Zofia Kruszewska. Pracownicy radiowej reżyserki muszą być gotowi na wszystko, bo radio, to żywy twór. A co dzieje się w tym czasie w redaktorskich pokojach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W-skers, który żyje intensywnie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 10:48
- Chcę chłonąc każdą chwilę, każdy moment w swoim życiu, bo tak naprawdę diagnoza lekarzy mogła brzmieć jak wyrok - mówi Bartłomiej "Skrzynia" Skrzyński.
rozwiń zwiń