Czytanie jest sexy! Nieprzypadkowo "Kamasutra" to książka

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 08:48
- Trzeba pokazać, że wiedza, że inteligencja jest seksowna. Seks to coś, co wydarza się głównie na poziomie mózgu. Rozpatrując to w kategoriach czysto seksualnych duża część ludzkiego wyrafinowania, umiejętności bierze się właśnie z czytania - mówi pisarz Jacek Dehnel.
Audio
  • Reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze pt. "Nie czytasz? Nie idę z tobą do łóżka"
Michalina Olszańska. Kalendarz kampanii Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka. Fot. Gabriel Piernikarz
Michalina Olszańska. Kalendarz kampanii "Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!". Fot. Gabriel Piernikarz

- Zacząłem czytać książki, bo one były mądrzejsze niż ludzie, których wtedy znałem - tak kiedyś reportażysta Mariusz Szczygieł uzasadnił swoje zainteresowanie literaturą czytelniczemu laikowi. Dziennikarz radiowej Trójki Michał Nogaś ma pokój do czytania i już myśli o stawianiu kolejnego regału, a pisarz Jacek Dehnel podejmuje nie do końca udane próby segregacji gatunkowej na półkach. Jego zdaniem niesłusznie osoba miłośnika literatury czy nałogowego czytacza kojarzy się z "nieatrakcyjnymi nerdami w wyciągniętych swetrach, ludźmi zdecydowanie nieseksownymi".

Odczarowaniu tego stereotypu ma służyć kampania "Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!" - jej hasło organizatorzy zaczerpnęli z wypowiedzi reżysera Johna Watersa, który radził zrezygnować z seksu z kimś, kto nie ma książek w domu. 

Kampanię zorganizowała Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy, a przyłączyli się do niej znani Polacy m.in.: Artur Żmijewski, Jerzy Radziwiłłowicz, Rafał Bryndal, Ewa Wanat i dr Andrzej Depko, Mariusz Szczygieł, zespół R.U.T.A. Ich zdjęcia w książkowo-łóżkowych sceneriach tworzą kalendarz na 2013 rok.

Co ma mycie zębów do czytania? Dlaczego niektórzy wstydzą się przyznać, że czytają książki i co zrobić z książkami, których już nie chcemy bądź nie potrzebujemy? Posłuchaj całego reportażu Eweliny Karpacz-Oboładze, w którym wypowiadali się także twórcy kampanii: Igor Znyk, Bianka Siwińska, Monika Banach i Artur Kawa.

Reportaż w Trójce - słuchaj, kiedy chcesz >>>

- - -

Audycje Michała Nogasia o książkach: "Trójkowy Znak Jakości" w piątki o godz. 7.45 oraz w niedziele "Z najwyższej półki" o godz. 21. 

Czytaj także

"Przez ostatnie 10 lat nie wierzyłam, że wróci"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 12:06
- Gdy wrócił z pierwszego wojennego wyjazdu w 1992 roku przepraszał mnie bardzo i powiedział, że to się nie może nigdy więcej powtórzyć. Ale powtórzyło - wspomina Grażyna, żona Wojciecha Jagielskiego, korespondenta wojennego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patrick deWitt składa hołd spaghetti westernom

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 10:05
- Odsunąłem się od jakichkolwiek faktów, skupiłem się na świecie wewnętrznym bohaterów - opowiedział w audycji "Z najwyższej półki" pisarz Patrick deWitt, autor książki "Bracia Sisters".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tłumaczka "Wyznaję": dzięki nam Cabré odkrywa swoją twórczość na nowo

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 19:52
- Każda powieść Jaume Cabré jest inna, używa innych środków ekspresji, ma inny pomysł na to, jak przedstawić złożoność świata. Jako pisarz podejmuje misję zatrzymania się nad wydarzeniami, które trudno zracjonalizować, a które trzeba przyswoić, by żyć uczciwie, by żyć dalej po ludobójstwach, po Oświęcimiu - mówi tłumaczka "Wyznaję" Anna Sawicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Strach. Ostatnie dni Roberta Mugabe"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 15:05
Przejmująca opowieść o narodzie sterroryzowanym przez szalejącego despotę. Peter Godwin w książce zdaje relację z wstrząsających wydarzeń w Zimbabwe, gdy Robert Mugabe po przegranych wyborach, zamiast oddać władzę, postanowił zastraszać obywateli.
rozwiń zwiń