X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stwardnienie rozsiane. "To nie jest moja wina"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 12:08
- Cieszę się z rzeczy, o których najprawdopodobniej bym nie pomyślała, gdybym była zdrowa. Zdaję sobie sprawę z przemijania tego, co mam, a sztuka działa na mnie oczyszczająco - mówi Anna Piecha. O swojej chorobie artystka dowiedziała się, gdy miała 16 lat.
Audio
  • "Horyzont widzenia", reportaż Anny Dzudzińskiej, (PR Katowice)
Stwardnienie rozsiane. To nie jest moja wina
Foto: Anna Piecha/annapiecha.com

– Nagle zaczęłam widzieć wszystkie rzeczy podwójnie. To był oczopląs, potem miałam drętwienie ręki i lewej strony twarzy. Poszłam do szpitala, stwierdzono SM – mówi Anna Piecha w reportażu Anny Dudzińskiej.

Choroba wraca rzutami. Pojawiają się np. problemy ze wzrokiem, albo niedowładem kończyn. – Zmywałam naczynia w gorącej wodzie. Miałam całą czerowną skórę i w ogóle tego nie czułam – powiedziała Anna Piecha. Przez kilka lat korzystała z tzw. programu interferonowego. – Czułam się dobrze, mogłam normalnie funkcjonować. Zastrzyk co drugi dzień jest wart tego, by móc pójść na spacer – opowiada. Gdy program się skończył młoda artystka, jak wielu polskich pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, pozostała bez jakiejkolwiek pomocy.

- Choroba, sztuka i ja to jedno - mówi Ania i wbrew wszystkiemu realizuje swoje kolejne marzenia. Artystka, która realizuje się w malarstwie, grafice i fotografii stworzyła cykl prac, w których opowiada o widzeniu świata. - Tym, kim jestem i jaka jestem udowadniam, że można z SM żyć normalnie i tym życiem się cieszyć, po prostu - mówi.

Ania ma nadzieję, że kiedyś wyzdrowieje. – Dziś jest to choroba nieuleczalna. Jedyne co można robić, to czekać – przyznaje.

Jak z chorobą Ani radzi sobie rodzina i przyjaciele? Skąd młoda artystka czerpie siłę i dlaczego nie ujawnia swojego stanu przed każdym? Posłuchaj całego reportażu Anny Dudzińskiej (PR Katowice) pt. "Horyzont widzenia".

Reportaż w Trójce - słuchaj, kiedy chcesz >>>

Anna
Anna Piecha/annapiecha.com
Zobacz więcej na temat: Anna Dudzińska reportaż