"Ja żyję! Nie ścinaj mnie". Warszawiacy bronią drzew

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 21:00
W ubiegłym roku stołeczny konserwator zabytków wydał kilkaset pozwoleń na usunięcie drzew. Największe kontrowersje wzbudziła wycinka 337 drzew w Ogrodzie Krasińskich. Mieszkańcy Ochoty zorganizowali akcję komiksową w obronie drzew.
Audio
  • Reportaż Katarzyny Błaszczyk "Warszawska wycinka"
Ogród Krasińskich w Warszawie
Ogród Krasińskich w WarszawieFoto: fot. DocentX/Wikimedia Commons/lic.CC

Do końca lutego w Warszawie wycięto bardzo dużo drzew. 337 w Ogrodzie Krasińskich, 43 w Ogrodzie Saskim, 16 w żoliborskim parku Fosa przy Cytadeli. Tylko od początku tego roku stołeczny konserwator zabytków wydał zgodę na wycięcie ponad 90 drzew, w tym ponad 20 drzew i krzewów w Parku Wielkopolskim na Ochocie.

- Mieszkańcy dowiedzieli się w ten sposób, że na drzewach pojawiły się krzyżyki, a potem informacje od urzędu dzielnicy, że drzewa zostaną wycięte. Drogami urzędowymi różne osoby próbowały w jakiś sposób zapobiec wycince. Kiedy okazało się, że nie mamy możliwości prawnych, stwierdziliśmy, że musimy zrobić coś w rodzaju manifestacji - opowiadają Anna Sanecka i Dennis Wojda, autorzy akcji komiksowej zorganizowanej po to, by obronić drzewa.

Reportaż w Trójce - słuchaj, kiedy chcesz >>>
Pod koniec ubiegłego roku w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie wycięto 337 drzew w ramach prowadzonej tam rewitalizacji. Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych, zwraca uwagę, że w latach 80. i 90. XX wieku było bardzo wiele nierozsądnych nasadzeń w Ogrodzie Krasińskich. - To jest historyczny ogród wpisany do rejestru zabytków i rządzi się dodatkowo odrębnymi prawami, wynikającymi z ustawy o ochronie zabytków - podkreśla rozmówczyni Katarzyny Błaszczyk .
Dlaczego Warszawa wycina drzewa? Czy w zamian zostaną posadzone nowe okazy? Jakie ptaki i motyle żyją w drzewostanie warszawskich parków? W reportażu wypowiadają się także mieszkańcy oraz: Celina Chorąży z Wydziału Ochrony Środowiska dzielnicy Ochota, Wojciech Komorowski , burmistrz dzielnicy Ochota, Tomasz Lec, projektant, architekt i prof. Maciej Luniak, ornitolog.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Katarzyny Błaszczyk "Warszawska wycinka".