Imigranci to buntownicy? Posłuchaj ich opowieści!

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 15:00
Informatycy, studenci i naukowiec - cudzoziemcy mieszkający w Polsce opowiadają o swoich doświadczeniach opuszczenia rodzinnego kraju.
Audio
  • Emigranci to buntownicy? Posłuchaj ich opowieści (Reportaż/Trójka)
Imigranci to buntownicy? Posłuchaj ich opowieści
Foto: Glow Images/East News

"Przecież nie mogę tu zostać" to ich najnowsze przedstawienie, efekt warsztatów międzykulturowych przygotowywanych przez Fundację Wolnosłowa. W jego powstanie zaangażowane było 11 osób,  pochodzących z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Turcji, Iranu, Niemiec, Rumunii, Maroka, Izraela.

Spektakl fundacji został zrealizowany we współpracy z Fundacją Rozwoju “Oprócz Granic”. Punktem wyjścia stała się "Antygona" Jeana Anouilha oraz mit o Antygonie, postrzeganej jako symbol sprzeciwu. Posłużyły one do konfrontacji uczestników warsztatów z tematem sprzeciwu wobec represyjnej władzy i tradycyjnych ról społecznym. Z ich doświadczeń, wspomnień, improwizacji powstał spektakl. Wiele ćwiczeń poświęconych zostało sytuacjom i motywom towarzyszącym wyjazdowi z rodzinnego kraju, konfrontacji z tradycjami, religią, rodziną, oczekiwaniami społecznymi.

Reportaż w Trójce - słuchaj, kiedy chcesz >>>

Przygotowania do przedstawienia były dla nich wyzwaniem, także dlatego, że nie wszyscy cudzoziemcy mówią biegle po polsku, również angielski nie wszystkim był znany, więc językiem spotkania naturalnie stawał się język teatru.

To trzecie przedstawienie fundacji Wolnosłowa. Jego premiera odbyła się przy sali wypełnionej po brzegi, widzowie siedzieli nawet na podłodze.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Patrycji Gruszyńskiej-Ruman "Przecież nie mogę tu zostać"!

"Reportaży" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.

Czytaj także

Życie po domu dziecka. Jak spełniły się marzenia Madzi

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 20:15
- Co u ciebie, mamo? Dlaczego mnie i moją siostrę zostawiłaś? Dlaczego do końca o nas nie walczyłaś?... Spytałabym, ile tak naprawdę byłyśmy dla niej warte? - mówi Magda, która jako 10-letnia dziewczynka w domu dziecka marzyła o nowej, szczęśliwej rodzinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaczytani więźniowie coraz śmielej uciekają w świat fikcji

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 09:20
Literatura zmienia, otwiera, daje nadzieję, uwalnia z samotności i z bezsensu. - Dzięki książkom zapominamy o tym, gdzie jesteśmy - mówią osadzeni, którzy mają przywilej pracy w więziennej bibliotece.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kobieta z głębi": nurkowanie to pasja

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 15:30
- Kiedyś znajomy powtarzał mi: "żyj tu i teraz”, dopiero dziś to rozumiem. Nieraz mówię: "tak miało być, bo ta sytuacja nauczyła mnie czegoś". Zawsze doszukuję się pozytywnej strony - opowiada Elżbieta Benducka, która w listopadzie zeszłego roku w 12. rocznicę śmierci męża, ustanowiła rekord Polski w nurkowaniu głębinowym kobiet. Zeszła na 190 m.
rozwiń zwiń