X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Nie widziałam płonącego getta, ale czułam ten ogień"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 07:55
70 lat temu, dokładnie 16 maja 1943 roku Niemcy wysadzili Wielką Synagogę przy ulicy Tłomackie. Był to symboliczny upadek powstania w warszawskim getcie. Jak wspomina ten czas jedna z ostatnich, żyjących w Warszawie mieszkanek getta?
Audio
  • "Miasteczko Warszawa" - reportaż Damiana Kwieka (Trójka)
Mur getta w Warszawie przy placu Żelaznej Bramy
Mur getta w Warszawie przy placu Żelaznej BramyFoto: Wikipedia/Bundesarchiv

11-letnia żydowska dziewczynka Hena Kuczer ukrywała się w czasie wojny z bliskimi w prowizorycznym bunkrze. - Gdy getto się paliło ta ziemia tak się rozgrzała, że tam było jak w piecu. Ja nie widziałam płonącego getta, ale czułam je na własnej skórze. Wtedy uciekaliśmy do kanałów, bo tam było chłodno. Niestety Niemcy zorientowali się, że coś się dzieje w kanałach i zaczęli strzelać i wrzucać gaz - wspominała bohaterka reportażu.

Z całej 10-osobowej rodziny tylko ona przetrwała. - Rodzice nie mieli sił, żeby się podnieść i wyjść z bunkra. Wtedy moja siostra, która miała 24 lata, postanowiła z nimi zostać licząc, że ktoś po nich przyjdzie. Nie zdawałam sobie sprawy wtedy, że widzę ich ostatni raz w życiu - opowiadała.

Dziś Krystyna Budnicka, która pod koniec wojny zmieniła nazwisko, jest jednym z ostatnich żyjących świadków dramatu getta.

Po wojnie Krystyna Budnicka skończyła studia pedagogiczne. 30 lat pracowała z dziećmi specjalnej troski. Jak zaznacza, uważała, że ma do spłacenia dług.

Swoją prywatną historię - zdeterminowaną wielką historią - opowiada Damianowi Kwiekowi w reportażu pt. “Miasteczko Warszawa”...

Specjalny serwis poświęcony powstaniu w getcie >>>
"Miasteczko Warszawa" - reportaż Damiana Kwieka

Czytaj także

Heroiczny bój o wolność i godność

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 11:20
Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, mówił w "Klubie Trójki", że to nie przypadek, że dzień przed wybuchem powstania rozpoczęła się Pascha, święto żydowskie obchodzone na pamiątkę wyjścia Żydów z Egiptu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nałęcz: powstanie w getcie to była walka o godność ludzką

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 16:06
- To była dramatyczna walka, walka bez najmniejszej szansy na zwycięstwo - mówi gość radiowej Jedynki doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Po obu stronach muru" - Barbara Grębecka

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 10:15
Czwartek, 18 kwietnia 2013, godz 18.15, Program 3. Mur warszawskiego getta miał dwie strony. Po jednej była śmierć, walka bez cienia nadziei, po drugiej pozornie tylko normalne życie i karuzela. Czy ustawiona tam karuzela była wyrazem obojętności wobec losu innych, czy też ucieczką od własnych okupacyjnych koszmarów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaniec: wiedzieliśmy, że koniec będzie ten sam dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 12:33
- Chcieliśmy wybrać rodzaj śmierci - to wszystko - powiedział podczas obchodów 70. rocznicy powstania w getcie jeden z ocalałych Symcha Ratajzer-Rotem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izraelski minister: powstanie w getcie było wyrazem niezgody na krzywdę

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 12:54
- Powstańcy zginęli, ale duch buntu i jego dziedzictwo wychowały wiele pokoleń miłujących bliźniego - powiedział minister edukacji Izraela Shai Piron.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bojowcy" - reportaż Agnieszki i Alicji Maciejowskich

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 13:45
Piątek, 19 kwietnia, godz. 11.14, Program 1. O powstaniu w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i wyjściu kanałami 10 maja ostatniej grupy bojowców, opowiadają uczestnicy powstania nagrani w Izraelu w latach 90. ubiegłego wieku.
rozwiń zwiń