Pan Maniek, czyli człowiek – kalendarz

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 11:11
Słuchacz Trójki, Przemek namówił nas, by odwiedzić łemkowskie strony. On zafascynowany jest tym miejscem z powodu pana Mańka, którego zawsze spotyka na swoim szlaku.
Audio
  • Reportaż Katarzyny Błaszczyk "Pan Maniek od kalendarzy" (Trójka)
Przemek i Pan Maniek
Przemek i Pan ManiekFoto: Fot.: Katarzyna Błaszczyk

Pan Maniek gra na harmonijce, zabawia ludzi historyjkami, a do tego z pasją opowiada o kalendarzach, bo to człowiek – kalendarz, jak go nazywają miejscowi. Potrafi wymienić daty urodzin i imienin wszystkich znajomych, podając przy tym m.in. jak to dzień tygodnia i który dzień roku.

- Kiedy go poznałam, jak tylko powiedziałem, że mam na imię Przemek, wymienił mi daty moich imienin. Zapytał kiedy się urodziłem i powiedział jaki to był dzień tygodnia. Zafascynował mnie, ale nie mogłem też nie dostrzec tej biedy, w której żyje. Zarabia zabawiając ludzi, grając na harmonijce. Popołudnia spędza sam w domu, ze sforą psów, którą się opiekuje – opowiadał Przemek.

- Ludzie się dziwią, że ja taki bez szkoły, a tyle wiem - przyznaje pan Maniek. Mężczyzna nie ma łazienki, nie ma zimowych ubrań i nie ma bliskich. O czym marzy? - A żeby mnie nic nie bolało i żebym trochę jeszcze pożył - mówi z uśmiechem.

Fot.:
Fot.: Katarzyna Błaszczyk

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Katarzyny Błaszczyk "Pan Maniek od kalendarzy". (ei)

Reportaż w Trójce - słuchaj, kiedy chcesz >>>

Zobacz więcej na temat: reportaż turystyka

Czytaj także

50-latka na treningu: hip-hop jest dla mnie wyzwoleniem ciała (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 19:16
Grupa "Kolor Archeo" z Białegostoku to dwukrotni mistrzowie Polski i czwarty zespół na świecie. Tańczą w niej m.in. położna, księgowa, adwokat, fryzjerka i dyrektorka przedszkola, mają od 30 do 60 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pół wieku w kinach

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 20:51
- Dawniej wszyscy siedzieli na sali do końca napisów, słuchali muzyki, jeszcze przeżywali to, co przed chwilą widzieli - wspomina Krystyna Olewińska, która przepracowała we wrocławskich kinach prawie 50 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koordynator transplantacyjny: najtrudniejsze w tej pracy jest milczenie

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 19:24
- Nie interesuje nas wola rodziny, rozmawiamy z nią dlatego, że chcemy się dowiedzieć, czego chciałaby zmarła osoba - mówi koordynatorka transplantacyjna.
rozwiń zwiń