X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Miłość a Powstanie Warszawskie. "Pocałunek był wtedy jak oferta ślubu"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 19:12
- To były okoliczności ostateczne, wobec tego chęć posiadania kogoś bliskiego i to posiadania go na zawsze była wtedy bardzo mocna - mówi Maria Piechotka, która podczas Powstania Warszawskiego wyszła za mąż.
Audio
  • Obrączki z karabinowych łusek (Reportaż/Trójka)
Zbiórka na Marszałkowskiej
Zbiórka na MarszałkowskiejFoto: archiwum rodzinne Krystyny Kunowskiej-Prędeckiej

Mimo że trwała wojna, nad głowami świstały kule, panował głód i wszechobecny strach o własne życie, kwitła... miłość. W czasie Powstania Warszawskiego zawarto 256 związków małżeńskich. Niektóre z nich zakończyły się tragicznie, inne rozpadły się po wojnie, jeszcze inne przetrwały wiele, wiele lat.
Maria Piechotka, pseudonim "Marianna", łączniczka poślubiła Kazimierza Macieja Piechotkę, pseudonim "Jacek" ze słynnego plutonu "Agaton". - Cały szereg tych małżeństw się potem rozpadło, bo były zawierane pod wpływem impulsu. W naszym przypadku tak nie było - wspomina. Ślub odbył się w zburzonym kościele, do którego wchodziło się przez okno. Pani Maria miała na sobie zieloną sukienkę w kwiatki.

Zobacz serwis specjalny - Powstanie Warszawskie>>>
Krystyna Kunowska-Prędecka, pseudonim "Krysia", najpierw sanitariuszka, a potem kolporterka w czasie Powstania została narzeczoną Mieczysława Walczaka pseudonim "Czar". - To była miłość od pierwszego wejrzenia - mówi. Na początku para zdecydowała pobrać się jeszcze w trakcie Powstania. Był już nawet umówiony ksiądz. W ostatniej chwili pani Krystyna rozmyśliła się, nie chciała, by tak ważna uroczystość odbyła się bez obecności jej mamy. - Mieliśmy poczekać do zakończenia wojny i wtedy się pobrać - opowiada. Niestety tak się nie stało.
Róża Nowotna-Walcowa, pseudonim "Róża" wyszła za mąż 12 sierpnia 1944 roku za Jana Walca, pseudonim "Jasio". Wspólnie pracowali w szpitalu polowym przy ulicy Poznańskiej.  
- Pewni ludzie zaproponowali nam, że możemy się przed ślubem umyć w ich mieszkaniu. To był ewenement - opowiada. Panna młoda miała na sobie podczas ślubu żółtą bluzeczkę... ze spadochronu. A obrączki były zrobione z łożysk karabinu maszynowego. - Była wojna, życie było niebywale intensywne - wspomina.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Romy Leszczyńskiej "Obrączki z karabinowych łusek".

/

(pg)

Czytaj także

Mokotów oddał hołd Powstańcom minutą ciszy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 13:30
Uroczystości upamiętniające powstańcze walki na Mokotowie przed pomnikiem Mokotów Walczy 1944 w parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera rozpoczęły obchody 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powstanie Warszawskie" - film, który przeniesie cię w czasie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 16:00
To ma być fenomen na skalę światową. "Powstanie Warszawskie" to pierwszy na świecie film fabularny zmontowany z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokonać strach. Kto się bał – ten ginął

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 20:00
– W sytuacji ogromnego zagrożenia potrzebowaliśmy kogoś bliskiego, kochanego. Miłość pozwalała przeżyć i walczyć. U chłopaków liczyła się odwaga, optymizm i... uzbrojenie – opowiada w Dwójce "Sławka", ówczesna sanitariuszka. Oczywiście Powstanie Warszawskie miało też o wiele bardziej mroczne oblicze...
rozwiń zwiń