X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dr Stanisław Górski - człowiek, który przekracza granice

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 20:01
- To bardzo trudne doświadczenia, natomiast tak ogromnie satysfakcjonujące, że wręcz uzależniające. Jest parę miesięcy, kiedy ma się poczucie, że się robi coś naprawdę ważnego - mówi dr Stanisław Górski, który leczył chorych w Afganistanie, Sudanie i Sierra Leone, gdzie wyjeżdżał w ramach organizacji Lekarze bez Granic.
Audio
  • Dr Stanisław Górski - człowiek, który przekracza granice (Reportaż/Trójka)
Dr Stanisław Górski z pacjentami
Dr Stanisław Górski z pacjentamiFoto: Fot.: zdjęcie ze strony Radia Kraków, z archiwum bohatera reportażu

Pracował często w bardzo trudnych, wręcz spartańskich, warunkach. Dr Stanisław Górski to jedyny lekarz z Krakowa, który z "Lekarzami Bez Granic" wyjeżdża do państw Trzeciego Świata. Tę międzynarodową organizację pozarządową założyli w 1971 roku francuscy lekarze. Chcieli, by wszyscy ludzie mieli prawo do opieki medycznej i aby to prawo było ważniejsze niż granice państwowe.
Dr Górski wspomina, że bardzo niebezpiecznie było podróżować po Afganistanie. - Poza większymi miastami, ludzie są bardzo ubodzy, a więc transport jest problemem - opowiada i podkreśla jak kluczowy dla bezpieczeństwa był brak jakichkolwiek skojarzeń z armią. - Lekarze bez Granic z założenia absolutnie nie mają nic wspólnego z wojskiem. W Afganistanie to było bardzo mocno podkreślane - do tego stopnia, że nawet nie przyjmowaliśmy żadnych darowizn ze strony armii - zaznacza.
Bohater reportażu "Bez granic" opowiada jak praca w Trzecim Świecie, zmienia spojrzenie na nasz system kształcenia. - Jest on zupełnie nieadekwatny do tego, czego potrzebuje lekarz gdziekolwiek - mówi dr Stanisław Górski i wskazuje przykład książek medycznych, pisanych w Południowym Sudanie przez ludzi parających się medycyną, a legitymujących się zupełnie innym wykształceniem.

Reportaż w Trójce - słuchaj, kiedy chcesz >>>
- Jednak, mimo wszystko, te wyjazdy są pewnym marginesem mojego życia, jego centrum jest tutaj. Praca tam jest pozbawiona bezsensownych stresów, które ma tutaj doktor. Koncentrowałem się na pacjencie, a nie na wypełnianiu papierów - mówi, a swoje doświadczenia pracy w skromnych i trudnych warunkach przekazuje dziś studentom medycyny.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Bez granic” Ewy Szkurłat z PR Kraków.

(ed)

Zobacz więcej na temat: zdrowie

Czytaj także

Lekarze Bez Granic liczą pacjentów - z kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2012 12:21
Po raz pierwszy policzono populację miasta, dzięki obrazom z satelity. Tę metodę testują Lekarze Bez Granic, żeby móc szybko szacować rozmiar potrzebnej pomocy.
rozwiń zwiń