Gry planszowe: koledzy bez litości, ale z godnością

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 19:29
Spotykają się w każdy czwartek w jednym z pubów na warszawskim Ursynowie. Na ogół w męskim gronie. Rozkładają plansze, wyciągają pionki, kostki i rozpoczynają rozgrywki. Walka jest zacięta i bezkompromisowa: "nie ma zmiłuj", "nie ma kumpli". Choć po rozgrywkach podają sobie rękę i nadal pozostają przyjaciółmi.
Audio
  • "O godność, skuteczność i siłę” reportaż Romy Leszczyńskiej (Trójka)
Gry planszowe: koledzy bez litości, ale z godnością
Foto: Roma Leszczyńska

Cotygodniowe spotkania wielbicieli gier planszowych noszą nazwę „Granie ursynowskie planszowe”. Pasjonaci kartonowych plansz podkreślają, że gry mają bardzo wiele odmian. – Są na przykład gry kooperacyjne, w których wspólnie gra się przeciw planszy. My raczej gramy w gry, które wymagają ostrej rywalizacji. Nie ma litości. Jeśli człowiek widzi, że na kartonowej planszy może dobić drugiego, to dobija. Nie przeszkadza to oczywiście w przyjaźnieniu się poza grą. Bywa też dużo śmiechu, kiedy ktoś zrobi głupie zagranie. Po wszystkim podajemy sobie ręce, bo gra jest jak sportowa rywalizacja – opowiada Tomek, organizator ursynowskich spotkań.

Gracze mają swój regulamin, a nim m.in. takie zapisy: kto się spóźni, ten nie gra, nie wrzeszczymy, nie klniemy (za głośno). Rafał, nagrodzony za godność podkreśla, że wszyscy starają się też grać fair. – Ale każdy jest jednak skupiony na wygranej. Dlatego staramy się grać godnie, ale też skutecznie. Kto potrafi zachować właściwe proporcje, dostaje laur za godność – mówi Rafał.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj kiedy chcesz>>>

Gracze to w większości mężczyźni, chociaż wcześniej grywały i kobiety. – I często wygrywały. Zdecydowanie lepsze są od nas w grach wymagających intuicji i blefowania. Rozkładają nas wtedy bez względu na to, jak bardzo byśmy nie kombinowali – mówi jeden z graczy.

Zapraszamy wysłuchania reportażu Romy Leszczyńskiej "O godność, skuteczność i siłę", który przedstawia fascynujący świat gier planszowych i ich fanów.

(ei)

Zobacz więcej na temat: gry planszowe hobby Warszawa

Czytaj także

Nowa gra IPN "111". Hołd dla lotników broniących Warszawy w 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 15:04
Instytut Pamięci Narodowej w 74. rocznicę zakończenia bitwy powietrznej o Warszawę, zaprezentował grę edukacyjną zatytułowaną „111”. Jej nazwa nawiązuje do 111 Eskadry Myśliwskiej, której piloci bronili stolicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Gier Planszowych na Stadionie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2013 08:49
Przez cały dzień miłośnicy planszówek będą mogli pograć, wymieniać się doświadczeniami i zapoznać się z nowościami.
rozwiń zwiń