Wystawa w Zachęcie inspirowana filmem "Nie lubię poniedziałku"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 21:48
Wystawa "Sztuka w naszym wieku" w warszawskiej Zachęcie w przewrotny sposób ma realizować pomysł osadzenia sztuki w codziennym życiu.
Audio
  • Na wystawie "Sztuka w naszym wieku" artyści współcześni konfrontują się z rzeczywistością (Teren kultura/Trójka)
Duet artystyczno-kuratorski Rafał Dominik (L) i Szymon Żydek (P) podczas otwarcia wystawy Sztuka w naszym wieku w warszawskiej Zachęcie. Ekspozycja konfrontuje działania artystów współczesnych z podstawowymi pytaniami nurtującymi osoby odwiedzające ich wystawy
Duet artystyczno-kuratorski Rafał Dominik (L) i Szymon Żydek (P) podczas otwarcia wystawy "Sztuka w naszym wieku" w warszawskiej Zachęcie. Ekspozycja konfrontuje działania artystów współczesnych z podstawowymi pytaniami nurtującymi osoby odwiedzające ich wystawyFoto: PAP/Leszek Szymański

- Nie chcieliśmy generować kolejnej wystawy, na której obrazy po prostu zawisłyby na ścianach i byłaby to taka wystawa o sztuce dla ludzi sztuki. Chcieliśmy odwrócić sytuację i zrobić wystawę o sztuce dla ludzi, którzy ze sztuką zbyt wiele nie mają wspólnego, ale którzy mają wiele wspólnego z różnymi innymi mediami, takimi jak internet, telewizja, radio i wiele innych - wyjaśnia Szymon Żydek.

A Rafał Dominik dodaje, że poprzez wystawę artyści chcą pokazać, że to, czym się sztuka zajmuje, to w gruncie rzeczy nie jest jakaś czarna magia. Żadna praca nie jest podpisana bezpośrednio i nawet wytrawnym znawcom często trudno rozpoznać dzieło np. Magdaleny Abakanowicz.

Twórcy wystawy polecają szczególnie wizytę w ostatniej sali, w której wzorem filmu "Nie lubię poniedziałku" wybrali 10 prac z kolekcji i zaczęli szukać dla nich odpowiedników w świecie realnym. Co znaleźli i pokazali? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Teren Kultura
Autor: Agnieszka Obszańska
Data emisji: 20.01.2016
Godzina emisji: 19.43

ag/mk

Czytaj także

Płyta powstała z fascynacji kosmosem

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 20:05
- Za tą płytą kryje się historia. To fascynacja kosmosem, ale w wymiarze astronomicznym - opowiada Agnieszce Obszańskiej Osmo Nadir, czyli Przemysław Ostaszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto został Kulturystą Roku 2015? Zapadł werdykt!

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 18:00
Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska i Michał Nogaś - trzyosobowe jury "Radiowego Domu Kultury" - ogłosili, kto został Kulturystą Roku 2015. Nagroda trafia do rąk Iwony Furmańczyk!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Universam "Grochów", czyli Mister Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 16:00
W "Trójkowym wehikule czasu" przenieśliśmy się w lata 70., gdy Universam "Grochów" był największym centrum handlowym stolicy.
rozwiń zwiń