Teren Kultura 10.10.2010 - Festiwal NARRACJE

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 19:50
Dziś zapraszam do Gdańska na "NARRACJE" - czyli festiwal instalacji i interwencji w przestrzeni publicznej. Miasto jest głównym bohaterem tego projektu, którego zadaniem jest prezentacja potencjału wspólnej, publicznej przestrzeni, kształtowanej przez sztukę.
Audio

 

Tegoroczna edycja NARRACJI, rozpoczynająca się w Gdańsku już 18 listopada, zatytułowana jest “Lost and Found” - bo w Gdańsku można znaleźć wiele przestrzeni "drugiego planu", nie do końca wykorzystanych. Położone są one w rejonie Głównego Miasta, ale nie są zauważane na codzień; są zawieszone pomiędzy fasadami Głownego Miasta a zaniedbanymi miejscami w okolicy centrum. Do odkrycia tych miejsc zaproszono kilkunastu artystów zarówno z Polski, jak i zagranicy. Ich instalacje i inne czasoprzestrzenne interwencje w ramach NARRACJI nadają znaczenie tym podwórkom, terenom budowy, wykopaliskom archeologicznym, pustym przestrzeniom i ruinom. A wszystkie projekty zostały zaadoptowane specjalnie dla tych miejsc w Gdańsku, w których będą pokazywane.

W ramach NARRACJI będą prezentowane prace, które adoptują architekturę przez projekcje wielkoformatowe (w tym wieloczęściowe, jak ta meksykańskiej artystki Ghiju Diaz de Leon na Wyspie Spichrzów), interaktywne projekty multimedialne (np. praca szwajcarskiego kolektywu artystycznego Projektil przy ul. Koziej), instalacje wideo, instalacje świetlne, audio-wideo i multimedialne oraz mural (zdjęcie powyżej; mural współtworzyli Ozmo i Mariusz Waras - znakomity polski street-artowiec, znany również jako m-city). Część interwencji to prace site-specific. Aktywny udział widowni będzie potrzebny przy pracach interaktywnych, prezentowanych przez trzech artystów: Olgę Kisselevą z Francji (ul. Długi Targ), Hermelinde Hergenhahn z Holandii (ul. Świętojańska 69) oraz kolektyw Projektil (ul. Kozia).

NARRACJOM będzie towarzyszył też szereg innych wydarzeń. Na przykład w klubie festiwalowym La Dolce Vita każdego wieczoru będą odbywać się koncerty. W piątek, 19 listopada, zagra tam Out Of Tune z gościnnym udziałem członków zespołu D4D (dawniej znanego jako Dick4Dick): Jacka Frąsia - perkusisty (i jednocześnie świetnego rysownika, którego prace możecie oglądać tu) oraz M.Bunio.S - wokalisty i gitarzysty. W sobotę, 20 listopada, zagra Coldair oraz Asia i Koty. W niedzielę z kolei zaprezentuje się tam między innymi Wojtek Grabek.

Dzisiejszy Teren Kultura, a w nim zapis rozmowy z Aleksandrą Szymańską oraz Iwoną Bigos o Festiwalu NARRACJE 2010, znajduje się po prawej stronie w ramce "Posłuchaj".

A festiwal potrwa od 18 do 21 listopada. Wszystkie informacje, w tym program wydarzeń i adresy miejsc, gdzie prezentowane są prace, można znaleźć na stronie NARRACJI.

Zapraszam,

Agnieszka Obszańska

agnieszka.obszanska@polskieradio.pl

Czytaj także

Wiwat Afryka!

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2010 16:00
- Wszyscy pochodzimy z Afryki, ale mam wrażenie, że ostatnio nie do końca wiemy, co tam się dzieje, zwłaszcza w sferze kultury - mówi kuratorka projektu "Born in Africa".
rozwiń zwiń