Teren Kultura 16.11.2010 - Konkurs dla młodych artystów w CSW

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 19:50
Dziś o konkursie dla młodych artystów, który ma już swoją długą historię. Organizowany jest już po raz siódmy, a tegoroczna edycja jest piątą organizowaną we współpracy z Cestrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
Audio
  • Stach Szabłowski opowiada w Terenie Kultura o konkursie dla młodych artystów w CSW

W tegorocznej edycji konkursu nie przyznano nagrody pierwszej, za to wyłoniono trzech równorzędnych zwycięzców i przyznano trzy wyróżnienia. Na wystawie w warszawskim CSW Zamek Ujazdowski, której otwarcie odbędzie się już 19 listopada - w najbliższy piątek - o godzinie 19:00, pokazane zostaną dzieła nagrodzonych artystów. Zaprezentują się: Karolina Brzuzan & Piotr Adamski, Gniewko Falana, Justyna Górowska, Martyna Heller, Jakub Jasiukiewicz, Ada Karczmarczyk, Katarzyna Pacura, Aneta Ptak, Mateusz Sadowski oraz Maria Ewa Toboła.

Każda edycja konkursu jest skierowana do młodych artystów. To studenci wyższych szkół artystycznych lub absolwenci takich szkół, ktorzy zakończyli edukację nie wcześniej niż 2 lata temu. "Od początku ideą tego projektu było dawanie przestrzeni i dawanie szansy, ludziom, którzy nie mają wielkich karier, ale mają coś ciekawego do pokazania" - mówi Stach Szabłowski, kurator wystawy. Konkurs daje młodym, nieznanym jeszcze artystom, szansę zrealizowania swoich pomysłów i ich profesjonalnej prezentacji. W ten sposób niedoświadczeni jeszcze twórcy mają ułatwione wejście na scenę artystyczną oraz zapewnione wsparcie w pierwszych konfrontacjach z publicznością, kuratorami i krytykami.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na trzy zwycięskie projekty. Pracujący w duecie Karolina Brzuzan & Piotr Adamski zbudowali instalację o tytule "1+1+1". Składa się ona z trzech elementów, a jednym z nich jest... hodowla muszek owocowych, która zostanie zainstalowa w galerii. Odegrają one ciekawą rolę w instalacji... Mateusz Sadowski, którego dwukanałowa projekcja "Tarcie" zamyka wystawę, proponuje formę bliską kinu drogi, podróż w głąb siebie. Artysta wchodzi w swoim filmie w obszary bardzo bliskie medytacji, głębokiej introspekcji, zakodowanej w opowieści podróżniczej bezimiennego bohatera, opowiedzianej bez słów. Innym projektem jest "JGFW" Justyny Górowskiej, która wciela się w swojej pracy w legendarną amerykańską fotograficzkę Francescę Woodman, interpretowaną dzisiaj głównie w kontekście feministycznym. Artystka testuje możliwość przeżycia tego, co przeżywała Woodman, kreując swoje fotografie - znalezienia się w cudzej skórze. Powtarza jej zarejestrowane na zdjęciach gesty i wypróbowuje je na sobie.

Więcej o pracach pozostałych młodych, zdolnych artystów, którzy otrzymali wyróżnienia w konkursie, można dowiedzieć się ze strony Centrum Sztuki Współczesnej. Najlepiej jednak odwiedzić CSW Zamek Ujazdowski i zobaczyć to wszystko na własne oczy. Wystawa będzie czynna do 12 grudnia 2010 roku.

Zapraszam!

Agnieszka Obszańska

agnieszka.obszanska@polskieradio.pl

Czytaj także

Młoda sztuka dopiero się rozkręca

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2010 17:00
Dziesięcioro nieznanych, a bardzo zdolnych artystów prezentuje prace w prestiżowym Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
rozwiń zwiń