Teren Kultura 30.11.2010 - "Obecność" Ihora Kruta w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 19:50
Ihor Krut to ukraiński fotograf, który przemierzył Lwów wzdłuż i wszerz ze swoim aparatem. Efektem jest wystawa o tytule "Obecność", którą już możemy oglądać w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.
Audio
  • Natalia Żak opowiada w Terenie Kultura o wystawie fotografii Ihora Kruta - "Obecność" w krakowskim MCK

Ale nie jest to obraz Lwowa, do którego jesteśmy przyzwyczajeni... to Lwów współczesny, na ogół zupełnie inny od naszych wyobrażeń. Krut pokazuje codzienne życie mieszkańców, dokumentuje obszary miasta dalekie od turystycznych tras, często zupełnie nieatrakcyjne wizualnie. Fotografuje bądź to tzw. zwykłych ludzi, bądź to architekturę - odrapane podwórka, zaśmiecone ulice, rozpadające się kamienice.

Lwów na fotografiach Kruta to miejsce kontrastów - pozostałości poprzedniego systemu mieszają się tu z symbolami rodzącego się kapitalizmu. I właśnie ten aspekt zawieszenia pomiędzy starym i nowym jest dla artysty, jak sam przyznaje, szczególnie pociągający.

Ihor Krut urodził się na Ukrainie, lecz w 1989 roku wyemigrował do Kanady, gdzie w latach 90-tych pracował jako operator kamery. Od 2002 roku zaczął odwiedzać Ukrainę regularnie, obserwując zmiany zachodzące w tym kraju. Z czasem zaczął je dokumentować, uprawiając tzw. fotografię uliczną (street photography), zachowując w ten sposób obrazy sytuacji z życia codziennego. Czarno-białe zdjęcia utrzymane są w stylistyce "decydującego momentu", często z humorem komentują ukraińską nową rzeczywistość.

Krótką wypowiedź Ihora Kruta o projekcie można usłyszeć na stronie Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie

A wystawę, złożoną z trzydziestu fotografii, możemy oglądać do 9 stycznia.

Zapraszam do Krakowa!

Agnieszka Obszańska

agnieszka.obszanska@polskieradio.pl