Eksperyment nie może być kontynuowany...

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 12:43
O pionierskich działaniach muzyków elektronicznych pracujących w latach 50. w Polskim Radiu nie zapominają współcześni artyści.
Audio
  • Bogna Świątkowska o akcji "Eksperyment nie może być kontynuowany"
Studio Eksperymentalne Polskiego Radia
Studio Eksperymentalne Polskiego RadiaFoto: archiwum PR

Trwa akcja inspirowana działaniem Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. To pionierskie przedsięwzięcie muzyczne, które powstało w Warszawie w 1957 roku.
- Inspiracją dla nas nie była historia tego studia i twórczość ludzi, a były tam nieprawdopodobne zupełnie indywidualności - mówi Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana w Trójce - Dla nas inspiracją nie była muzyka, ale praktyka eksperymentu stosowana w tym studiu. Naszym głównym pytaniem było to, w jaki sposób ten eksperyment praktykowany może być dzisiaj?
W Galerii Raster w ramach akcji "Eksperyment nie może być kontynuowany"  swoje prace pokazują artyści odwołujący się do historii działań eksperymentalnych. W "Kinie eksperyment" prezentowane są filmy, które były udźwiękawiane w Studiu Eksperymentalnym (często po raz pierwszy zostały scyfryzowane).

"Labirynt" Jana Lenicy z muzyką Włodzimierza Ktońskiego, stworzoną w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia:


Wystawa czynna jest do soboty, 22 września.

Finisaż w Galerii Raster będzie związany z ważną dla Polskiego Radia postacią, z muzykiem Eugeniuszem Rudnikiem. - Pan Eugeniusz, który dzisiaj liczy sobie lat 80., da koncert swoich wybranych utworów, a także będzie komentował filmy ze swoją muzyką i będzie w kontakcie ze wszystkimi, którzy tego dnia pojawią się w Galerii Raster. Przyznam, że to ostatnie nie jest jeszcze ujęte w konkretny plan wydarzeń, ale umówiliśmy się z panem Rudnikiem, że będziemy improwizować - opowiada Świątkowska w "Terenie kultura".
>>> Poczytaj więcej o tym, co w ten weekend (22-23.09) w ramach akcji "Eksperyment..."

usc

Zobacz więcej na temat: POLSKA Warszawa

Czytaj także

Elektronika Pendereckiego, Schaeffera i Mazurka wreszcie na płytach! (zobacz wideo)

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 15:56
- Trudna do przecenienia seria - mówi Jacek Hawryluk o archiwalnych nagraniach ze Studia Eksperymentalnego PR, które po raz pierwszy trafiły na rynek. My spotkaliśmy się z Eugeniuszem Rudnikiem, "kustoszem pamięci" pionierskiej placówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rudnik: pionierem muzyki elektronicznej zostałem, bo wyszedłem z więzienia i szukałem jakiejś roboty...

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 16:30
"Radiowy Dom Kultury" odwiedził konferencję Kultura 2.0, zorganizowaną pod hasłem "Świadomi mediów". Nikt nie realizuje tego hasła lepiej niż Eugeniusz Rudnik, który o pół wieku wyprzedził pomysły współczesnych didżejów.
rozwiń zwiń