Kruche "złoto" południa Polski rozkwita na nowo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kruche "złoto" południa Polski rozkwita na nowo
Foto: krosno.com.pl

Od początku śledzimy ciekawe realizacje, które powstały przy współudziale środków unijnych. Tym razem odwiedziliśmy Krosno i tamtejsze Centrum Dziedzictwa Szkła.

Posłuchaj

Kruche "złoto" z Krosna
+
Dodaj do playlisty
+

Jeszcze kilkanaście lat temu to miasto na Podkarpaciu żyło hutnictwem szkła aż do czasu załamania rynku. Wówczas przemysł podupadł a centrum dziedzictwa szkła powstało po to, by przypominać o tej ponad 90-letniej pięknej tradycji.

- Krośnieńskie szkło uchodzi za synonim piękna. Jest niesamowitej jakości, trwałości i kunsztu designerskiego i tak było jeszcze do początku nowego tysiąclecia, więc do wczesnych lat po 2000 roku. Później przyszedł kryzys branży hutniczej, który nie jest fenomenem tylko i wyłącznie polskim, ale światowym i Krosno też mu się nie oparło i sytuacja hutnictwa szkła z roku na rok się pogarsza. Choć nie jest tak źle, bo huty cały czas pracują, mają zamówienia i działają – mówi Dawid Iwaniec.

- Sam pomysł budowy centrum i realizacji tego projektu, który będzie promował to dziedzictwo przemysłowe miasta. Projekt został zrealizowany dzięki środkom unijnym i w czerwcu 2012 roku został uruchomiony obiekt, który w bardzo godny sposób reprezentuje 90 lat hutnictwa szkła w Krośnie – dodał Iwaniec.

Centrum Dziedzictwa Szkła to miejsce, w którym m.in. poznamy warsztat hutniczy od kuchni. – Ktoś, kto przychodzi do nas nie musi znać się na szkle. Niektórzy wiedzą tylko tyle, że jest kruche i jak spadnie to się rozbije. Nagle przychodzi do nas i widzi ludzi, który od podstaw je tworzą: wyjmują z pieca masę, wydmuchują ją, obrabiają ręcznie. Jest to coś niesamowitego, bo można wyjść z naszego obiektu i być zafascynowanym szkłem. Drugą stroną medalu jest to, że myślę, że on będzie również przyciągał turystów do Krosna – opowiada Trójce Iwaniec.

Na antenie Trójki prowadzimy akcję "Pochwal się swoim funduszem", w której zachęcamy Państwa do zapoznania się z tematyką Funduszy Europejskich i pokazujemy, jak pozytywnie mogą one wpłynąć na nasze życie. Zapraszamy na stronę twojefundusze.polskieradio.pl.

sm

Polecane