Jerozolima w Krakowie - "7@nite. Synagogi nocą"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 20:25
Tegoroczna edycja imprezy "7@nite. Synagogi nocą" skupia się na mieście, które można nazwać na 70 różnych sposobów. Jerozolimie.
Audio
Synagoga Stara w Krakowie
Synagoga Stara w KrakowieFoto: Jakub Hałun/Wikimedia Commons/CC

W nocy z 8 na 9 czerwca będzie można zajrzeć do krakowskich synagog. - Jest ich siedem. Stąd nazwa wydarzenia: "7@nite". Pewnie niewielu krakowian kiedykolwiek zajrzało do którejś z nich. Zwykle raczej się koło nich przechodzi, niż wstępuje się do środka. Teraz jest okazja - mówi w audycji "Teren Kultura" Monika Elliott z fundacji Joint Distribution Committee Poland, organizującej 7@nite już po raz trzeci.

"7@nite. Synagogi nocą" to spotkanie z kulturą żydowską. Organizatorzy wydarzenia, korzystając z nowoczesnych form wyrazu i technologii oraz angażując młodych artystów, stworzyli program, który - zachowując poszanowanie dla tradycji - prezentuje teraźniejszość i przyszłość, dzisiejszą egzystencję społeczności żydowskiej Kazimierza i Krakowa. - Chcemy pokazać, że życie żydowskie w Polsce istnieje - podkreśla Elliott.
W tym roku "7@nite. Synagogi nocą" skupia się na Jerozolimie. - Chcemy pokazać to miasto inaczej, niż jest przedstawiane w przewodnikach turystycznych; będzie można je poczuć wszystkimi zmysłami - zapowiada Monika Elliott.
Każda z siedmiu krakowskich synagog ma swój własny program. Na przykład w synagodze Starej będzie można posłuchać wierszy o Jerozolimie w interpretacji znanych krakowskich ludzi kultury (m.in. Ewy Lipskiej i Grzegorza Turnaua) zmiksowanych z dźwiękami jerozolimskiej ulicy. W powietrzu zaś będzie unosił się typowy dla Jerozolimy zapach mirry.

Audycji "Teren Kultura", którą przygotowuje Agnieszka Obszańska, można słuchać od poniedziałku do czwartku o 19.50. Zapraszamy.

Czytaj także

Premiera książki o Sendlerowej. "Zmieniła świat"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 08:02
Swoją premierę w Polsce ma niezwykła książka o Irenie Sendlerowej. "Życie w Słoiku” to opowieść o nastolatkach z Kansas, które rozsławiły w Ameryce postać bohaterskiej Polki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mazur i kujawiak to także muzyka żydowska

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 17:00
Zespoły klezmerskie znów tryumfowały na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Ze zdobywcami II nagrody - Meadow Quartet i Tomas Dobrovolskis - oraz wyróżnienia - zespołem Sztetl - rozmawiała Agnieszka Sterczyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znaleziono najstarszy zwój Tory na świecie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 08:38
Najważniejszy tekst judaizmu leżał zapomniany w bibliotece uniwersytetu w Bolonii. Wcześniej błędnie uznano, że pochodzi z XVII wieku. W rzeczywistości ma ok. 850 lat.
rozwiń zwiń