X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Łukasz Żal o pracy przy "Idzie": reżyser był przerażony

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 01:00
Kiedy Paweł Pawlikowski, reżyser "Idy", po raz pierwszy zobaczył operatora, któremu miał powierzyć swój film, solidnie się przestraszył. Ten sam operator - Łukasz Żal - został nominowany do Oscara.
Audio
  • Łukasz Żal opowiada o pracy przy filmie "Ida" (Noc Oscarów w Trójce)
  • Łukasz Żal o przygotowaniach do ceremonii oscarowej (Noc Oscarów w Trójce)
Łukasz Żal za zdjęcia do filmu Ida nominowany został do Oscara razem z Ryszardem Lenczewskim
Łukasz Żal za zdjęcia do filmu "Ida" nominowany został do Oscara razem z Ryszardem Lenczewskim Foto: PAP/Radek Pietruszka

Łukasz Żal przyznaje, że jego udział w pracach przy "Idzie" był częściowo przypadkiem, bo musiał zastąpić Ryszarda Lenczewskiego, który miał problemy zdrowotne. - To stało się nagle. Paradoksalnie się nie denerwowałem, bo nie miałem na to czasu ani miejsca. Czułem, że nic już nie mogę zrobić, muszę się temu filmowi oddać, wejść w historię całym sobą. I jakoś poszło - przyznaje operator.

OSCARY 2015 - zobacz serwis specjalny >>>

Kiedy Paweł Pawlikowski zobaczył go pierwszy raz nie mógł uwierzyć, że tak wyglądający człowiek, który ma robić dobre zdjęcia filmowe. - Na początku był przerażony. Kiedyś wieczorem opowiedział mi, jak bardzo się bał. Szukał nawet innych operatorów - śmieje się Łukasz Żal.

Co sprawiło, że "Ida" została nominowana do Oscara także za zdjęcia? - Kadrowanie z dużą ilością powietrza, które łamało kanon kompozycji, ale dało niesamowity efekt - przyznaje w audycji operator i tłumaczy, na czym dokładnie to polega.

***

Tytuł audycji: Noc Oscarów w Trójce

Audycję przygotowali: Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński

Gość: Łukasz Żal (operator filmowy)

Data emisji: 23.02.2015

(ei/iwo)

Czytaj także

"Mogło to spotkać i nas", czyli rozmowa z nominowanymi do Oscarów

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 17:00
Ryszard Jaźwiński rozmawiał w studiu Trójki z twórcami polskich filmów: "Ida", "Joanna" i "Nasza klątwa" tuż po ogłoszeniu, że zostały nominowane do Oscarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agata Kulesza o nominacji "Idy" do Oscara: "krzyczałam z radości"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 20:00
Aktorka grająca bardzo docenianą, drugoplanową rolę w "Idzie" opowiada o emocjach, które towarzyszyły jej, gdy dowiedziała się o nominacji "Idy" do Oscara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ida" nominowana do Oscara. Łukasz Żal: będę konkurował ze swoimi mistrzami

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 11:40
- To była ogromna niespodzianka, uczucie, w które nie mogłem uwierzyć, sen - mówi o nominacji do Oscara współautor zdjęć do filmu "Ida" Łukasz Żal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ida" nie powstałaby, gdyby nie seria niesamowitych przypadków

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 04:27
Łukasz Żal pracę nad "Idą" wspomina jako wielką twórczą przygodę, jak z czasów studenckich etiud. Szczególnie, że obraz powstał dzięki niesamowitemu zbiegowi okoliczności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BAFTA - kolejny sukces "Idy"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 09:54
"Ida" została uhonorowana nagrodą Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej w kategorii: najlepszy film nieanglojęzyczny.
rozwiń zwiń