Kolonie francuskie 70

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2009 23:00
Kolonie francuskie 70

Ekstraklasa francuskiego hip-hopu. IAM to Akhenaton (Philippe Fragione), Shurik'n (Geoffroy Mussard), Freeman (Malek Brahimi), Khéops (Eric Mazel), Imhotep (Pascal Perez) i Kephren (François Mendy).

Skład zebrał się na marsylskich przedmieściach w 1989 roku. Pierwszy singiel „Concept” nagrali na czterościeżkowym magnetofonie w domu - ukazał się w niewielkiej liczbie kopii, ale dotarł do Paryża, gdzie spodobał się na tyle, że muzycy szybko podpisali kontrakt płytowy z Labelle Noir.

Debiutancki album "De la planète Mars" pojawił się w 1991 roku i ... zdezaktualizowało się powiedzenie, że jedyne, co Marsylia dobrego dała Francji to Fernandel i pastis.

Styl IAM to fuzja francuskich beatów i tekstów inspirowanych kulturą Egiptu (stąd też pseudonimy artystów). Przyznają się także to fascynacji francuskim komiksem „Alix” i pracami Cheikha Anta Diop, senegalskiego historyka, antropologa i lingwisty.

Kolejne płyty zbierały świetne recenzje i królowały we francuskich rankingach sprzedaży. W 1995 roku IAM zostali laureatami Victoires de la Musique w kategorii “Grupa Roku”.

W swoich tekstach nigdy nie stronili od polityki i spraw społecznych. W roku 1997 razem z innymi francuskimi raperami wzięli udział w projekcie „11 mn 30 contre les lois racistes”.

Pojawili się na płycie ze ścieżką dźwiękową do filmu Mathieu Kassovitza – „Nienawiść” („La 25ème image”). To nie jedyna ich przygoda z filmem – kilka lat później Akhenaton i Kheops stworzyli muzykę do kinowego hitu Luca Bessona „Taxi” (kolejna nagroda Victorie de la Musique).

Każdy z członków zespołu ma na koncie udane projekty solowe, ale działalność grupy nigdy nie została zawieszona. W marcu zeszłego roku świętowali jubileusz dwudziestolecia koncertem w Kairze u stóp piramid.

Akhenaton & La Fonky Family – Bad Boys de Marseille (part 2)

IAM – Le Feu

IAM – Harley Davidson

Shurkin'n – Samurai

Electro Cypher (Akhenaton/Freeman/K-Rhyme Le Roi/DJ Ralph) – Une autre dimension

Fonky Family – Art de Rue

Natikal – Crap's Muzik

Revolution Urbaine – Banlieue 13

Empreinte Vocale feat. Vincenzo (Psy 4 De la Rime) & Lorenzo – Poser les armes

Kinio – A part les vrais vous etes tous morts

Czytaj także

Method Man

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 17:12
Jeden z najważniejszych artystów na scenie hip-hopowej wystąpi w Warszawie.
rozwiń zwiń