X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W "Osieckiej" był jego ulubiony mikrofon

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 08:21
Gdy w 2009 roku Przemysław Gintrowski gościł w audycji "Gitarą i piórem" rozmawialiśmy o nowej płycie i marzeniach o kolejnej ...
Audio
  • Przemysław Gintrowski gościł w audycji "Gitarą i Piórem" (2009)
  • "Psalm o powrocie" śpiewa Przemysław Gintrowski w cyklu "Ballady z szuflady" Pawła Szeromskiego
Przemysław Gintrowski w Bytomskim Centrum Kultury. Bytom, 2008-05-09.
Przemysław Gintrowski w Bytomskim Centrum Kultury. Bytom, 2008-05-09. Foto: fot. PAP/Andrzej Grygiel

- Postanowiłem, że to nie będzie płyta, na której znajdą się najbardziej znane piosenki. Internauci przypomnieli o tych trzech zapomnianych, a ja dołożyłem jeszcze dwie nowe - wyznał Przemysław Gintrowski mówiąc o płycie "Kanapka z człowiekiem i trzy zapomniane piosenki" .

Ostatni autorski album muzyka zawierał utwory znane i cenione, jak chociażby "Autoportret Witkacego" czy "Powrót", premierowe "Zapałki" i faktycznie zapomniane trzy piosenki: "Modlitwa o szarfę i trunek", "List" oraz "Kołysanka dla Kleopatry". Niespodzianką była kompozycja Leonarda Cohena "I’m Your Man" w tłumaczeniu Macieja Zembatego .

Gintrowskiemu poświęcony będzie jubileuszowy koncert Zbigniewa Łapińskiego, na który zapraszamy do Trójki >>>

Na płycie artyście towarzyszy Polska Orkiestra Radiowa, a wszystkie nagrania wokalu powstały w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. - Tu jest mój ukochany mikrofon i nie chcę żadnego innego - podkreślał goszcząc w Trójce w 2009 roku. W rozmowie z Januszem Deblessemem i Teresą Drozdą wyjaśnił także dlaczego konsultował się z internautami i którą piosenkę wybrała jego córka.

- A "List" to dość brutalne kobiece opowiadanie o stanie wojennym i po raz pierwszy ukazał się właśnie wtedy, nagrany dość amatorsko na kasetę. Muzykę napisałem do wiersza Adriany Szymańskiej.

- Jestem w miarę zadowolony z tego materiału, ale już po pierwszym przesłuchaniu gotowej płyty wiedziałem, co chciałbym zmienić. Myślę, że to pewnie nie jest moja ostatnia płyta ...

Jak doszło do powstania "Kołysanki dla Kleopatry" i dlaczego nigdy nie zaśpiewała jej Ewa Demarczyk? Dlaczego współpraca Gintrowskiego z Bogdanem Olewiczem wydaje się tak zaskakująca? Posłuchaj całej archiwalnej audycji!

Pieśni, które komponował Przemysław Gintrowski, można słuchać na kanale "Piosenki Niezależnych" >>>

Przemysław Gintrowski był jedną z najważniejszych postaci polskiej piosenki. Zadebiutował w 1976 roku, jednak popularność przyniosło mu dopiero trio stworzone wraz Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim. W czasie stanu wojennego komponował w tzw. drugim obiegu kulturalnym, koncertował potajemnie. Tworzył także muzykę do filmów, m.in. "Człowieka z żelaza", "Matki Królów", "Zmienników".

Archiwalne audycje z Przemysławem Gintrowskim i o jego muzyce znajdziesz w Radiach Wolności >>

W 2006 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odszedł od nas 20 października 2012 roku. Miał 61 lat.

"Gitarą i Piórem" na antenie Trójki w każdy wtorek między godz. 23 a północą. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

"Piosenki Gintrowskiego otwierały umysły"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2012 08:43
Piosenki Przemysława Gintrowskiego pokazywały, że warto myśleć samodzielnie i walczyć o godność - wspomina zmarłego barda dziennikarz Janusz Deblessem z Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jego utwory otwierały umysły i serca"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2012 09:48
- Pieśni Przemysława Gintrowskiego pokazywały, że można i warto myśleć samodzielnie, nie przyjmować wszystkiego na wiarę i walczyć o godność - mówi o zmarłym muzyku dziennikarz Trójki Janusz Deblessem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Przed Gintrowskim w ogóle się nie chrypiało”

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2012 08:43
- Głosu o takiej charakterystyce w polskiej piosence wcześniej nie było. Nie było chrypienia, póki nie zaczęto naśladować Przemka – wspomina lubelski bard Jan Kondrak. Przemysław Gintrowski zmarł w sobotę, miał 61 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śpiewał tak, jakby chciał wygrać jakąś wojnę"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 08:16
- Jestem człowiekiem niszowym, głęboko niszowym, bo jaką cześć naszego konsumpcjonistycznego społeczeństwa interesuje Zbigniew Herbert i jego twórczość? Garstkę ludzi – mówił o sobie i swojej twórczości zmarły w sobotę bard Przemysław Gintrowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel o Krzyż Komandorski dla Przemysława Gintrowskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 08:22
Stowarzyszenie Wolnego Słowa zwraca się do Prezydenta o pośmiertne odznaczenie barda Solidarności za działalność opozycyjną w latach 1976-1989 i za całokształt działalności artystycznej.
rozwiń zwiń