Scena teatralna Trójki: "Faust" wg Tomasza Mana

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 17:50
Tomasz Man - dramatopisarz, reżyser współpracujący m.in. z Teatrem Polskiego Radia napisał historię współczesnego Fausta.
W obsadzie Fausta jest m.in. Andrzej Chyra
W obsadzie "Fausta" jest m.in. Andrzej ChyraFoto: Wojciech Kusiński/PR

Tomasz Man zmierzył się z mitem Fausta w bardzo prosty sposób. Opowiedział zmagania pisarza z tekstem o Fauście. Czy opowiedział zarazem swoją historię? Jego tekst został zrealizowany w TPR dla Trójki, która z kolei zaproponowała Tomaszowi Manowi przygotowanie dwóch słuchowisk, będących realizacją wątków mannowskich (Tomasz Mann – 1875 – 1955). "Faust" Mana dialoguje nie tylko z "Faustem" Goethego, ale także z "Doktorem Faustusem" Manna. Na majowej Scenie Teatralnej Trójki prezentujemy pierwsze słuchowisko pod hasłem "Mann by Man".

Oba łączy też Andrzej Chyra, w pierwszym gra on współczesnego Fausta, w drugim … prof. Aschenbacha. Andrzej Chyra został zaproszony przez Malta Festival Poznań do wyreżyserowania opery Pawła Mykietyna wg … Tomasza Manna.

"Faust" Tomasza Mana jest autorskim słuchowiskiem: on napisał scenariusz, on wyreżyserował i stworzył warstwę dźwiękową (jest gitarzystą).

Występują:

Andrzej Chyra (Pisarz/Głos)

Maja Ostaszewska (Żona)

Milena Suszyńska (Córka)

Marek Kalita (Dyrektor)

Zdzisław Wardejn (Notariusz)

Krzysztof Stelmaszyk (Ksiądz)

Marta Juras (Dziennikarka)

Adam Woronowicz (Przyjaciel)

Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska

Premiera: 17 maja 2015 o 21.05.

Po emisji słuchowiska: rozmowa z Andrzejem Brzoską oraz wypowiedź Tomasza Mana.

Zapraszamy.

Słuchowisko powstało we współpracy z NInA.

Dziękujemy.

Czytaj także

Jan Klata: nasz teatr czyni nas mądrzejszymi

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 04:44
- Warto kultywować tradycję zespołu teatralnego w Polsce, który nie jest wyłącznie zbieraniną wolnych najmitów dobieranych do spektaklu. Jest to naszym wielkim przywilejem i czyni nas mądrzejszymi - mówi Jan Klata.
rozwiń zwiń