X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Drożdżownia" Jakuba Kornhausera otwiera sezon na STT

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 21:33
Przed trzema miesiącami (tak, 11 czerwca) Jakub Kornhauser otrzymał w Krakowie Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tomik prozy poetyckiej p.t. "Drożdżownia".
Fragment okładki dzieła Jakuba Kornhausera
Fragment okładki dzieła Jakuba KornhauseraFoto: mat. promocyjne

Zaproponowałam Pawłowi Passiniemu napisanie adaptacji i wyreżyserowanie w Teatrze Polskiego Radia słuchowiska wg. tekstów z nagrodzonego tomiku. Poeta swoją podróż po krainie dzieciństwa (nie tak odległego, bo urodził się w 1984 roku) zaczyna na krakowskiej ulicy Smolenia, kończy w jednym z odwiedzanych po drodze miasteczek Małopolski – Trzemeśni. Żywioł poetycki opowiastek Jakuba Kornhausera bierze się jednak także z jego wyobraźni, "karmionej" obejrzanymi filmami, obrazami w galeriach oraz – nade wszystko – snami. Senna aura podkrakowskich miasteczek, zamieszkałych przez społeczność żydowską, nasunęła skojarzenie z … podlwowskim Drohobyczem. Od razu pojawiło się pytanie, co mogłoby wyniknąć z próby zestawienia Jakuba Kornhausera z Brunonem Schulzem? Paweł Passini, przyjął propozycję i , zanim przystąpił do pracy, podzielił się z nami swoim skojarzeniem z twórczością Edmonda Jabesa. I tak powstało słuchowisko poetycko – muzyczne, rodzaj kompilacji tekstów wymienionych autorów i – jak okazało się – spójne. Proza poetycka młodego poety płynnie przechodzi we fragmenty z Schulza i Jabesa. To - swoista "podróż ludzi Księgi" (tu – cytat z Olgi Tokarczuk, którą po fakcie, jakże chętnie usłyszałoby się w tym towarzystwie). Trzej autorzy, wyrośli z żydowskiej tradycji: Jakub – syn Juliana z Krakowa, Bruno – urodzony w Drohobyczu w 1892 roku oraz Edmond – urodzony w Kairze w 1912 roku są sobie na swój sposób bliscy, choć pochodzą z odległych krain i różnych pokoleń.

Wychodząc od nagrodzonego tomiku, pod koniec tej trzy miesiące trwającej podróży, otrzymaliśmy w efekcie piękną przypowieść o … naszym świecie tułaczy, świecie, który może byłby lepszy, gdybyśmy byli "ludźmi Księgi".

Nietypowe więc słuchowisko prezentujemy na otwarcie sezonu 2016/2017, ale, jeśli pozwolimy się poprowadzić autorom, reżyserowi, muzykom i aktorom, nie wykluczone uda nam się odnaleźć  - choć na chwilę – ład w chaosie, który jest naszym udziałem (jakkolwiek patetycznie to zabrzmi).

Barbara Marcinik – zapraszam.

Współpraca – Wojciech Dorosz – wydawca.

Za pomoc dziękujemy Michałowi Rusinkowi, prezesowi Fundacji Wisławy Szymborskiej, a Jakubowi Kornhauserowi oraz wydawnictwu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Centrum Animacji Kultury w Poznaniu za udzielenie praw do adaptacji.

Premierę tradycyjnie poprzedzi rozmowa z reżyserem, a także z autorem tytułowego tomiku oraz z reżyserem dźwięku.

Oto twórcy słuchowiska, które z kolei powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym: 

"Drożdżownia" wg Jakuba Kornhausera oraz Brunona Schulza i Edmonda Jabesa

Reżyseria i adaptacja – Paweł Passini

Muzyka – Tomasz Gwinciński i Paweł Passini

Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska

Występują:

Mariusz Bonaszewski

Dariusz Jeż

Paweł Pabisiak

Jarosław Tomica

Beata Passini

Czas trwania: 32’09”

Premiera: 11.09.2016 o 21.05.

Zobacz więcej na temat: TEATR Trójka