Listopadowa "Scena teatralna Trójki"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 14:00
Przedstawiamy kolejny debiut na trójkowej scenie i kolejne muzyczne słuchowisko. "Supernova Live" Sandry Szwarc to czarna komedia napisana w rytmie rap, zainspirowana kryminalną legendą Nowej Huty.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain

Akcja sztuki dzieje się na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. W ogniu rewolucyjnych przemian (wymuszonej urbanizacji i wzmożonej industrializacji) rodzi się nowe miasto: "kute na siłę, kiłę i mogiłę" przez: "las rąk narodowych". U stóp monumentalnego pomnika Lenina i tuż obok starego grodu Kraka, rozbłyska gwiazda socjalizmu: "miasto, nówka sztuka, nówka huta", w którym grasują "bestie z Hadesu" i trup ściele się gęsto. Absurdalne śledztwo, rodem z kryminałów klasy D, prowadzi niedorzeczny bohater: "sierżant lwie serce ukuty ze stali narodowej". Milicjant Twardowski, ludowy Iron Man, napotyka na swojej drodze barwnych "lokalsów": Panią Leokadię - "mięsną trendsetterkę", Piękną Edytę - śpiewaczkę knajpianą z baru "Meksyk", miejscową Dulcyneę... i prawdziwych ludożerców. W dramacie Sandry Szwarc na moment ożywają duchy PRL-u. Z mozaiki złożonej z fragmentów ówczesnych kronik filmowych, komunikatów prasowych, rysunków i piosenek - cytowanych przez autorkę, wyłania się gęba socrealizmu. W ową językową propagandę sukcesu wdziera się jednak od pierwszych stron dramatu, inny, społecznie zaangażowany, interwencyjny język - muzyka rap. Mc Osiedle, Hypeman i Laska - odjazdowi wodzireje i kreatorzy świata przedstawionego, idą pod prąd propagandowej narracji i demaskują system. W ich monologach Nowa Huta przestaje się rymować z Utopią. "Czerwone miasto" tak naprawdę jest piekłem na ziemi i "złą wylęgarnią", które jednak na szczęście, jak to w bajkach bywa, okazuje się efemerydą, kolosem na glinianych nogach. ​

Od lat dyrektor Teatru Polskiego Radia – Janusz Kukuła – proponuje nam słuchowiska zrealizowane na podstawie sztuk, które znalazły się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Absolwentka (m.in.) Gdańskiej Akademii Muzycznej – Sandra Szwarc – dwukrotnie nominowana była przez kapitułę GND do finału/półfinału tego konkursu. W 2015 roku – za sztukę p.t. „Von Bingen. Historia prawdziwa”, w 2016 roku – za „Supernova Live”. Pierwszy z dramatów został wyreżyserowany przez Waldemara Modestowicza w Teatrze Polskiego Radia. Premiera odbyła się w I Programie. Słuchowisko otrzymało Grand Prix na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie w tym roku. Drugi – został nagrodzony przez społeczne jury Gdyńską Alternatywną Nagrodą Dramaturgiczną. „Supernova Live”, wyreżyserowana także przez Waldemara Modestowicza, będzie zaprezentowana premierowo na Scenie Teatralnej Trójki. To - wieloobsadowe i międzypokoleniowe słuchowisko - które ma szansę swoją formą trafić do młodszych słuchaczy, temat może przyciągnąć starszych odbiorców.
Mamy nadzieję jednak, że zarówno jedni jak i drudzy z zainteresowaniem wysłuchają „rap-opery” w mistrzowskiej realizacji i w mistrzowskim wykonaniu.

Zapraszamy:

Baszka Marcinik, Wojciech Dorosz – wydawca, oraz Teatr Polskiego Radia.

Słuchowisko, jak większość prezentowanych w tym roku, powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Dziękujemy.

Aktorzy:
Paweł Ciołkosz (Mc Osiedle)
Olga Sarzyńska (Laska)
Piotr Grabowski (Narrator Kroniki)
Przemysław Sadowski (Twardowski)
Katarzyna Dąbrowska (Edyta)
Monika Węgiel (Leokadia)
Mirosław Zbrojewicz (Komendant)
Karol Dziuba (Pies)
Bernard Lewandowski (Dziecko)

Squad:

Mateusz Weber
Krzysztof Szczepaniak


Bity: Numer Raz - Michał Witak
Opr. muz. Tomasz Obertyn
Realizacja akustyczna: Maciej Kubera
Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Zobacz więcej na temat: TEATR Trójka