Słuchowisko "Pewnego dnia wszystko to..."

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 14:03
Trzecia premiera Studia Teatralnych Form Eksperymentalnych im. E.Rudnika. Studio to młodzi artyści teatru, którzy współpracują z Instytutem Teatralnym im. Raszewskiego i Teatrem Polskiego Radia.
Kuratorzy cyklu: Krzysztof Sielicki oraz z Michał Januszaniec i reżyser dźwięku  Andrzej Brzoska
Kuratorzy cyklu: Krzysztof Sielicki oraz z Michał Januszaniec i reżyser dźwięku – Andrzej Brzoska Foto: S. Hejj/ PR

Od początku roku, raz w miesiącu, na antenie Trójki prezentujemy efekty tej współpracy – niestandardowe słuchowiska nowych twórców, którzy dają wyraz  własnym przeświadczeniom o tym, czym jest dziś medium radia.

Trzecia premiera – o intrygującym tytule "Pewnego  dnia wszystko to zmieści się w mniejszej torebce" jest dziełem międzynarodowym. Poetycki tekst napisała serbska autorka Tamara Antonijević, oprawę muzyczną przygotował  ceniony niemiecki kompozytor młodego pokolenia Ole Hűbner, a całość wyreżyserowała Małgorzata Wdowik.

To opowieść o dzisiejszym świecie zdominowanym przez technologię. Wszystko, co wprowadzamy do sieci komputerowej, każdy obraz, głos, nasze myśli i marzenia – mogą  już do skończenia świata krążyć w jakichś "chmurach". I świadczyć o nas – dobrze lub źle. Słuchowisko nie ma klasycznej fabuły, to raczej seria obrazów poetyckich wywoływanych dźwiękiem – ludzkim głosem, głosem syntezatora mowy (który może kiedyś zastąpi nasz głos  w mediach?..), nagranymi dźwiękami świata i niepokojącą muzyką.

Wrażenie sugestywnej niecodzienności potęguje użyta przez  reżysera dźwięku Andrzeja Brzoskę specjalna technika nagrywania – technika binauralna. Do prawidłowego odbioru efektu binauralnego konieczne są słuchawki (przy odsłuchu za pomocą głośników zanika wrażenie przebywania wewnątrz sceny dźwiękowej). A więc "Scena Teatralna Trójki" zaprasza słuchaczy do otwarcia się na nowe wrażenia słuchowe.

Krzysztof Sielicki
kierownik literacki Teatru Polskiego Radia

Do słuchania "Sceny Teatralnej Trójki" zapraszamy w niedzielę (19.03) od godz. 21.05

Studio Teatralnych Form Eksperymentalnych im. E. Rudnika

  • Tamara Antonijewić – "Pewnego dnia wszystko to zmieści się w mniejszej torebce" (przekład- Aleksandra Jakubczak)
  • Występuje - Katarzyna Wajda
  • Muzyka – Ole Hűbner
  • Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska
  • Reżyseria – Małgorzata Wdowik


Słuchowisko powstało we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zb. Raszewskiego.

Premierę poprzedzi rozmowa z kuratorami cyklu: Krzysztofem Sielickim oraz z Michałem Januszańcem i z reżyserem dźwięku – Andrzejem Brzoską.

Zobacz więcej na temat: Barbara Marcinik