Zbigniew Herbert - "Lalek" w reżyserii Jana Warenyci

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2008 21:00
Lalek – Sztuka na głosy Zbigniewa Herberta jest rodzajem kompozycji muzycznej – dialogów i monologów – opartej na dysonansach, tworzących klimat zdegradowanego świata, w którym nastąpił zupełny rozpad dotychczasowych wartości.

Lalek – Sztuka na głosy Zbigniewa Herberta jest rodzajem kompozycji muzycznej – dialogów i monologów – opartej na dysonansach, tworzących klimat zdegradowanego świata, w którym nastąpił zupełny rozpad dotychczasowych wartości.

Małe miasteczko, przez które przeszły nawałnice wojen i nieszczęść, zamieszkują ludzie wypaleni emocjonalnie, zobojętniali nawet wobec śmierci. Świat zewnętrzny (radio, Reporter, poeta) nie potrafi przeniknąć tej atrofii uczuć, jest czymś zupełnie obcym – jest światem, który nie potrafi już znaleźć wspólnego języka z „miasteczkiem”. Arkadia prowincji, tak często będąca tematem zachwytów poetyckich, jawi się tu jako matnia, z której nie ma już wyjścia i nikt nawet nie próbuje go szukać. Gorzka ironia tej sztuki polega również na ośmieszeniu idei postępu. Miasteczko jest statyczne, pogrążone w sobie i swojej znieczulicy.

Pokolenie Lalka, to ludzie pozbawieni wiary w jakiekolwiek zmiany na lepsze. Ich życie polega na toczeniu bezsensownych, kalekich dialogów i upijanie się w barze „Stodoła”. Bezsensowna, przypadkowa śmierć Lalka, wpisuje w ciąg nieszczęść, które nawiedzają miasteczko. Lalek umiera „poza sceną ”, uderzony nożem przez nieznajomego.

Nie jest to nawet zbrodnia na tle zazdrości. To kolejna bezsensowna śmierć, którą wszyscy traktują jako coś zupełnie naturalnego. Sztuka nie ma właściwie akcji, nie można doszukać się w niej również jakiejś typowej kompozycji dramaturgicznej. Zmusza jedynie do wsłuchania się w głosy, które pod pozorem normalności, są krzykiem rozpaczy.

27 lipca 2008, w przeddzień 10. rocznicy śmierci Zbigniewa Herberta, w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego odbyła się premiera dramatu  „Lalek” w reżyserii Jana Warenyci. Jest to finał obchodów Roku Herbertowskiego w Polskim Radiu.

W spektaklu występują:

Łukasz Lewandowski - Lalek
Julia Kijowska - Smętnica/Lodzia
Henryk Wojciechowski - Harmonista - żebrak
Zofia Saretok - Baba/Matka
Włodzimierz Bednarski - Sędzia/ Głos I/ D.
Jan Matyjaszkiewicz - Barański/Mężczyzna I w sądzie
Henryk Boukołowski - Poeta
Barbara Zielińska - Kobieta I w sądzie/ Jadzia
Irena Sierakowska - Weronka/Mania
Andrzej Ferenc - Adwokat/Lektor/Posługacz
Paweł Szczesny - Kierownik
Janusz Rafał Nowicki - Listonosz/ A.
Jarosław Sacharski - Referent
Marta Dobecka - Hela
Arkadiusz Smoleński - Rybak I/ H.
Łukasz Mąka - Rybak II/ B.
Andrzej Blumenfeld - Głos z radia
Zbigniew Suszyński - Obcy
Andrzej Mastalerz - Żuk
Mateusz Ławrynowicz - C.
Cezary Kwieciński - E.
Piotr Kozłowski - F. 

Realizacja akustyczna Andrzeja Brzoski. Autorem muzyki do piosenek i ilustratorem muzycznym jest Marian Szałkowski.

Czytaj także

Zbigniew Herbert - 10 rocznica śmierci poety

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2008 12:58
W 2008 roku obchodzimy rok Herbertowski. Poniedziałek w Trójce poświęcimy temu wybitnemu poecie - będziemy czytać na naszej antenie wiersze Zbigniewa Herberta, zaprezentujemy premierę jego dramatu - "Lalek" oraz poświęcony poecie reportaż.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Guillaume Apollinaire - „Miłości niekochanego”

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2008 13:30
Słuchowisko poetycko-biograficzne o Guillaume Apollinaire, francuskim poecie polskiego pochodzenia, głównym przedstawicielu francuskiej awangardy poetyckiej. 9 listopada przypada 90. rocznica śmierci poety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Janko - „Śmierć to dobry początek”

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2008 13:30
On jest znanym pisarzem. Ona jest nikim. On nie ma pojęcia o jej istnieniu. Ona zawsze marzyła, by go poznać i porozmawiać z nim. Czyż nie tęsknimy za autorami książek, które kochamy?
rozwiń zwiń