Marek Ławrynowicz - Grafoman

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2009 13:30
Niemiecki profesor (Krzysztof Wakuliński), znawca literatury Trzeciej Rzeszy, chce nakłonić cenionego wydawcę do opublikowania wierszy Marcusa Wulfa (Grzegorz Damięcki).

Grafoman

Autor: Marek Ławrynowicz

Reżyseria: Janusz Kukuła
Realizacja: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada: Krzysztof Wakuliński (Profesor), Adam Ferency (Wydawca), Łukasz Lewandowski (Marcus Wulf), Magdalena Różczka (Herminia Blockau), Kazimierz Kaczor (Redaktor), Włodzimierz Bednarski (Urzędnik), Tomasz Marzecki (Gestapowiec), Henryk Talar (Komendant obozu).

Wydawca (Krzysztof Gosztyła) uważa te wiersze za zupełnie bezwartościowe. Żeby go przekonać Profesor opowiada mu historię Marcusa, nieudanego poety, autora niezliczonych wierszy o kwiatach, który za współpracę z żydowskim wydawcą miesięcznika „Blumen” dostał Berufsverbot - zakaz wykonywania zawodu literata. Ale Wulf nie jest w stanie nie pisać. Zadenuncjowany przez dziewczynę, która porzucił, dostaje się w ręce gestapo.

Słuchowisko pokazuje szlachetną stronę grafomanii – pragnienia pisania, które nie da się powstrzymać. Bohater ma złożoną osobowość. Jest tragiczny w swej pasji, a równocześnie żałosny i komiczny. Jak każdy człowiek, którego pragnienia przerosły możliwości.

Czytaj także

"Lot nad kukułczym gniazdem" wciąż aktualny

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2010 21:07
Sztuka cieszy się ogromnym powodzeniem, ponieważ jest o nas, o potrzebie wolności. I o tym, jak system społeczny wolność ogranicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawigacja nocą, Zyta Rudzka, reż. Małgorzata Bogajewska

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2009 19:00
"Nawigacja nocą", autorstwa Zyty Rudzkiej, w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej jest kolejną, trzecią odsłoną konkursowego cyklu słuchowisk Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Troje w sypialni", Ewa Banaszkiewicz, reż. Mateusz Dymek

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 21:00
"Troje w sypialni", Ewa Banaszkiewicz, reż. Mateusz Dymek. Zapraszamy do wysłuchania przedostatniego słuchowiska konkursowego Polskiego Radia.
rozwiń zwiń