„Maria czyli Piotr” - Anna Chodakowska

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2010 19:00
„Maria czyli Piotr” Anny Chodakowskiej, w reżyserii Waldemara Modestowicza. - To pierwsza na STT premiera w tym roku.

Anna Chodakowska
„Maria czyli Piotr”
Reż. Waldemar Modestowicz
Realizacja akustyczna Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne Renata Baszun
Obsada:
Anna Chodakowska, Anna Seniuk, Zofia Saretok, Anna Milewska, Irena Jun, Aleksander Bednarz, Olgierd Łukaszewicz, Mariusz Benoit, Marcin Troński, Wiktoria Gąsiewska, Olga Sarzyńska, Magdalena Warzecha

 
Słuchowisko biograficzne o Marii Komornickiej, młodopolskiej poetce, która zadebiutowała mając zaledwie 16 lat. Ceniono jej, również młodo ujawniony, talent krytyczno-literacki.
W 1907, mając 31 lat, Maria Komornicka, w hotelu w Poznaniu, spaliła swoje kobiece ubiory i od tej pory kazała się traktować jak mężczyznę, przybrała nazwisko Piotr Odmieniec Włast. Ta odmienność seksualna stała się powodem do skandalu obyczajowego. Do pierwszej wojny światowej tułała się po zakładach dla obłąkanych, później rodzina izolowała ją w rodzinnym majątku w Grabowie.
W 1949r. Komornicka zmarła osamotniona i zapomniana w domu starców w Izabelinie pod Warszawą. Powróciła do dyskusji krytyczno-literackich za sprawą pionierskiego studium prof. Marii Podrazy-Kwiatkowskiej (lata 60. XX wieku), później w wielu innych szkicach, m.in. prof. Marii Janion.
Słuchowisko stanowi próbę przyjrzenia się tej oryginalnej i szokującej postaci, będąc przyczynkiem do jej rehabilitacji, o której sama Komornicka, jako Piotr Włast, pisała: „Jestem absolutnie pewien, że prędzej czy później doczekam się rehabilitacji, która niejednego spiorunuje, a nawet bardzo wielu niezłych ludzi okryje  płomieniami wstydu lub bladością niepowetowanego żalu”.

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni – Oskar Wilde „Salome”

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2010 12:37
Angielska cenzura nie zezwoliła – a był to rok 1893 – na wystawienie Salome. Tę utrzymaną w Modern Style, iście campową sztukę Oskara Wilde’a pokazano w końcu w Paryżu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magazyn Bardzo Kulturalny

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2010 14:00
- Witam, ponownie z Warszawy, ale dziś głównie o PROMOCJI POLSKIEJ KULTURY ZA GRANICĄ opowiemy, a poza tym - o TEATRZE POLSKIEGO RADIA, bo ...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera, choć remont trwa

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 10:16
Prywatny teatr Tomasza Karolaka 26 marca inauguruje działalność premierą sztuki "Opis obyczajów III"
rozwiń zwiń