„Akwarium” – słuchowisko Bartosza Wieczorka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Rosnąca wszechobecność telewizji, która zastępuje powoli ludziom więzy rodzinne i międzyludzkie, reguluje porządek dnia codziennego i zarazem rozbija tradycyjne sposoby spędzania czasu i świętowania, powoduje u młodego studenta Michała...

„Akwarium” – słuchowisko Bartosza Wieczorka

Reżyseria Jan Warenycia
Realizacja akustyczna Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne Renata Baszun

... ślepy odruch buntu wobec takiej sytuacji. Jego czyn nie zachwieje potęgą telewizji, ale pobudzi do myślenia jego ojca Jana, który zacznie mozolną wędrówkę w głąb siebie, by zrozumieć syna, z którym od lat nie miał bliskiego kontaktu. Jan przekona się o racjach swego syna i ujrzy nowymi oczyma otaczający go świat – córkę żyjącą jakby na innej planecie, żonę zagubioną w chaosie informacji i znaczeń. I wreszcie siebie – ojca, który nie był przy dorastaniu syna.
Klimat wydarzeń przesiąknięty jest obecnością telewizji, której „cukierkowaty”, usilnie miły i pusty w treści przekaz jest w istocie ponurym i miażdżącym wszelką odmienność narzędziem stopniowego opanowywania ludzkich umysłów, z zamiarem ich uśpienia i przestawienia na bierny tryb odbioru najprostszych wrażeń.


Bartosz Wieczorek, ur. 1972 w Warszawie, absolwent filozofii i politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Doktorant w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.
Publikował w „Przeglądzie Filozoficznym”, „Studia Philosophiae Christianae”, „Znaku” „W drodze”, „Frondzie”, „Przeglądzie Powszechnym”, „Studia Bobolanum”. Stały współpracownik miesięcznika „Posłaniec”.
W latach 2000-2002 sekretarz redakcji miesięcznika społeczno-kulturalnego „Emaus”. Wykładowca Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Warszawie. Prowadzi Klub Miłośników Filmu Rosyjskiego „Spotkanie” w Warszawie.

Polecane