Anna Świrszczyńska - "Muszę opowiedzieć"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2008 13:30
Słuchowisko stanowi zapis 63 powstańczych dni w Warszawie 1944 roku. Jest to jednak spojrzenie niestereotypowe. Anna Świrszczyńska o swoich powstańczych przeżyciach zdecydowała się opowiedzieć dopiero 30 lat po kapitulacji "ostatniego polskiego powst

"Muszę opowiedzieć"

Autor: Anna Świrszczyńska
Scenariusz: Małgorzata Szymankiewicz

Reżyseria: Andrzej Piszczatowski
Realizacja: Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Obsada: Ewa Wawrzoń, Dorota Landowska, Agnieszka Grochowska, Stanisław Brudny, Grzegorz Małecki.


Słuchowisko stanowi zapis 63 powstańczych dni w Warszawie 1944 roku. Jest to jednak spojrzenie niestereotypowe. Anna Świrszczyńska o swoich powstańczych przeżyciach zdecydowała się opowiedzieć dopiero 30 lat po kapitulacji "ostatniego polskiego powstania".

Przeżycie wojenne było zbyt bolesne, by mówić o nim w wierszach. Przez 30 lat milczenia poetka poszukiwała artystycznej formy dla oddania tragedii ludności cywilnej Warszawy. Stąd słuchowisko skupia się nie na działaniach wojennych, ale przede wszystkim na losach ludności cywilnej i wielkich tragediach rozgrywających się podczas wojennego żywiołu.

Twórcy słuchowiska zestawili bolesne, czasem realistyczne opisy Świrszczyńskiej i romantyczną opowieścią muzyczną zespołu Lao Che.

3 października przypada 64. rocznica kapitulacji powstania warszawskiego.

Czytaj także

Marek Ławrynowicz - Grafoman

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2009 13:30
Niemiecki profesor (Krzysztof Wakuliński), znawca literatury Trzeciej Rzeszy, chce nakłonić cenionego wydawcę do opublikowania wierszy Marcusa Wulfa (Grzegorz Damięcki).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Bieliński „Ksiega psa”

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2009 13:10
„Księga psa” Mariusza Bielińskiego to moralistyczna przypowieść, w której choroba psa staje się kluczem do poznania samego siebie. Słuchowisko Mariusza Bielińskiego zostało nagrodzone 1. nagrodą w konkursie na debiut słuchowiskowy zorganizowany przez Teatr Polskiego Radia i Agencję Dramatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władimir Zazubrin "Drzazga"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2009 13:20
Słuchowisko "Drzazga" to adaptacja książki Władimira Zazubrina (literacki pseudonim Władimira Jakowlewicza Zubcowa). Drzazga to wstrząsająca opowieść o Andrieju Pawłowiczu Srubowie, przewodniczącym gubernialnej Czeki w syberyjskim miasteczku Nowoniko
rozwiń zwiń