Władimir Zazubrin "Drzazga"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2009 13:20
Słuchowisko "Drzazga" to adaptacja książki Władimira Zazubrina (literacki pseudonim Władimira Jakowlewicza Zubcowa). Drzazga to wstrząsająca opowieść o Andrieju Pawłowiczu Srubowie, przewodniczącym gubernialnej Czeki w syberyjskim miasteczku Nowoniko

Władimir Zazubrin "Drzazga"

Reżyseria: Jan Warenycia

Adaptacja radiowa: Jacek Snopkiewicz

Przekład: Henryk Chłystowski

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada: Mariusz Bonaszewski (Srubow), Sylwester Maciejewski (Piepieł), Jan Pęczek (Izaak Kac), Włodzimierz Bednarski (Aleksiej-czekista), Kazimierz Wysota (Wańka-czekista), Krzysztof Banaszyk (Iwanow-czekista), Sławomir Pacek (Krutajew), Magdalena Warzecha (Walentyna-żona Srubowa), Ewa Konstancja Bułhak (czekistka)

Słuchowisko "Drzazga" to adaptacja książki Władimira Zazubrina (literacki pseudonim Władimira Jakowlewicza Zubcowa). Drzazga to wstrząsająca opowieść o Andrieju Pawłowiczu Srubowie, przewodniczącym gubernialnej Czeki w syberyjskim miasteczku Nowonikołajewsk. Srubow "służy" rewolucji, brutalnie rozprawia się z jej wrogami, snując przy tym sny o zautomatyzowaniu tego procesu. Zmagając się z własnym sumieniem i poczuciem przyzwoitości, Srubow z czasem pogrąża się w szaleństwie.

Władimir Zazurbin napisał tę książkę w 1923 roku i bezskutecznie próbował ją wydać. W 1937 roku, okresie wielkiej czystki i terroru, został wraz z żoną rozstrzelany według opisanej przez siebie procedury. Jego książka została opublikowana dopiero w 1989 roku.

 

Czytaj także

Wieczór ze słuchowiskiem: Piotr Paweł Strugała "Wypadek"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2008 22:15
W audycji Wieczór ze słuchowiskiem adaptacja "Wypadku" Piotra Pawła Strugały.
rozwiń zwiń