Ryszard Marek Groński - Ałe głach

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2009 13:30
Słuchowisko „Ałe głach” opowieść o Rubinsztajnie-wariacie, legendzie warszawskiego getta. Nieznane jest jego imię. Mówiono – „Rubinsztajn powiedział” i każdy rozumiał o kogo chodzi.
Ałe głach


Autor: 
Ryszard Marek Groński

Reżyseria: 
Krzysztof Zaleski
Realizacja: 
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: 
Małgorzata Małaszko
Inni współtwórcy: 
Na fortepianie gra Marian Szałkowski

Obsada: 
Marcin Troński (Rubinsztajn)
Andrzej Blumenfeld
Krystyna Tkacz
Tomasz Marzecki
Henryk Boukołowski
Łukasz Lewandowski
Monika Pikuła
Ewa Kania
Marek Obertyn
Andrzej Piszczatowski
Damian Damięcki
Dariusz Dobkowski
Monika Krzywkowska
Krzysztof Wakuliński
Ewa Bzdężanka


Słuchowisko „Ałe głach” opowieść o Rubinsztajnie-wariacie, legendzie warszawskiego getta. Nieznane jest jego imię. Mówiono – „Rubinsztajn powiedział” i każdy rozumiał o kogo chodzi.

„Ja nie chcę oddać bone” – fraza z jego piosenki stała się własnością ogółu. Oznaczała po prostu „nie chcę umierać”, bo śmierć zabierała to, co w getcie było najcenniejsze: bony, kartki na żywność. Śmierć nie została nazwana wprost, ale jej mechanizm został ukazany precyzyjnie.

„Ałe głach”, zawołanie Rubinsztajna, było obiegową mądrością mieszkańców Dzielnicy Zamkniętej. Ałe głach, wszyscy równi. Banalnie brzmiące słowa były zaszyfrowanym komunikatem: wszyscy równi wobec śmierci.

W słuchowisku codzienność życia, wesołość kabaretowych scen w getcie przeplata się, niepozornie, z rzeczywistością bliskiej śmierci.

Czytaj także

Premiera sceniczna PLANET L.U.C w Teatrze Na Woli

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2009 12:40
Na scenie Teatru Na Woli PLANET LUC, najnowszy program L.U.C.-a okrzyknięty jednym z najlepszych projektów artystycznych 2008 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Teatru

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2009 09:53
27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI - UNESCO) w 1961 roku. Upamiętnia otwarcie pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku, na którym spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowy Teatr na Świecie: David Zane Mairowitz "Płyty na 78 obrotów"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2009 12:44
W audycji Radiowy teatr na Świecie słuchowisko na podstawie książki Davida Zane' a Mairowitz'a pt."Płyty na 78 obrotów".
rozwiń zwiń