Karol Čapek - „Czeski uśmiech retro”

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2007 13:30
„Czeski uśmiech retro” to podróż w czeskie klimaty lat 30.-tych XX wieku. Słuchowisko składa się z dwóch humoresek: „Niezbity dowód” oraz „Poeta”. W pierwszej - szanowany obywatel, sędzia Mates, podejrzewa młodą żonę o zdradę. Jego wątpliwości...

Karol Čapek -  „Czeski uśmiech retro”

Reżyseria: Jacek Gąsiorowski

Realizacja: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Obsada: Anna Dereszowska, Wiktor Zborowski, Zbigniew Suszyński, January Brunzlow, Marek Lewandowski, Krzyszotof Wakuliński

„Czeski uśmiech retro” to podróż w czeskie klimaty lat 30.-tych XX wieku. Słuchowisko składa się z dwóch humoresek: „Niezbity dowód” oraz „Poeta”.

W pierwszej - szanowany obywatel, sędzia Mates, podejrzewa młodą żonę o zdradę. Jego wątpliwości rozwiewa list od żony, która – niby przypadkiem – do koperty zaadresowanej do męża, włożyła list do domniemanego kochanka. Tym sposobem usypia czujność zapracowanego męża.

W „Poecie” nieznany sprawca potrąca śmiertelnie bezdomną żebraczkę. Jedyną osobą, która może pomóc w odnalezieniu sprawcy, jest poeta-futurysta Jaroslav Nerad. Komisarz prowadzący śledztwo wzniesie się na wyżyny swoich możliwości intelektualnych, interpretując wiersz napisany przez Nerada tuż po wypadku.

Karol Čapek (1890-1938), jeden z najwybitniejszych czeskich pisarzy, uchodzący za twórcę nowatorskiego na skalę europejską, autor nieśmiertelnej „Karuzeli absolutu” nie tworzył wyłącznie dzieł awangardowych. Mało kto pamięta, że pracował jako dziennikarz, albo to, że ma w dorobku na przykład opowiadania dla dzieci.

Čapek był sumiennym obserwatorem życia, dostrzegał wagę i znaczenie wielu z pozoru niezbyt skomplikowanych spraw i tak jak umiał ukazać w syntezie filozoficznej zgrozę faszyzmu w „Inwazji jaszczurów”, tak samo potrafił znaleźć syntetyczne ujęcie dla zjawisk mniejszej wagi, choćby dla niektórych aspektów życia rodzinnego czy społecznego.

Czytaj także

„Gru-7-0-dzień”

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2007 13:30
Słuchowisko Krzysztofa Czeczota, szczecińskiego aktora, opowiada historię mężczyzny w średnim wieku, który sprzedaje gadżety związane z wydarzeniami grudnia 70. Czym jest dla nas pamięć o historii?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Żakiewicz - "Podróżny"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2008 13:30
Słuchowisko jest udramatyzowanym fragmentem powieści Zbigniewa Żakiewicza pt. "Biały karzeł". Tytułowy bohater - podróżny - podczas jazdy pociągiem przeżywa zaburzenie poczucia czasu i przestrzeni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leopold Tyrmand - „Gorzki smak czekolady Lukullus”

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2007 13:30
Miłość. Miłość czasu II wojny światowej, kiedy w Niemczech obowiązywał zakaz jakichkolwiek związków erotycznych między przedstawicielkami „rasy panów”, a obcokrajowcami...
rozwiń zwiń