„(S)PALĘ |PARYŻ” - Waldemar Modestowicz

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2009 19:00
Słuchowisko „(S)PALĘ PARYŻ” to poruszający zapis kilku ostatnich chwil przed emigracją, które pisarz spędza z przyjaciółmi na dworcu, czekając na pociąg do Paryża. Jednak w dworcowym barze odbywa się nie tylko pożegnanie pisarza. To pożegnanie...

„(S)PALĘ |PARYŻ”

Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Scenariusz: Jerzy Górzański

Obsada: Stanisława Celińska, Andrzej Chyra, Agnieszka Warchulska, Marek Siudym Mariusz Benoit, Marcin Bosak, Lesław Żurek, Paweł Ciołkosz, Wiktoria Gorodeckaja, Grzech Piotrowski

Muzyka: Grzech Piotrowski & Alchemik Orchestra
Reżyseria dźwięku: Tomasz Perkowski
Oprawa muzyczna: Renata Baszun

VJ: Antek Grzybek
 
Słuchowisko organizowane przez MPW wspólnie z Teatrem Polskiego Radia, na podstawie tekstu napisanego przez Jerzego Górzańskiego - poetę, pisarza, felietonistę i dramaturga – laureata wielu nagród literackich i najważniejszej nagrody radiowej - Wielkiego Splendora 2006. Reżyserować będzie Waldemar Modestowicz, związany z Polskim Radiem od 1984 r., gdzie po Stanisławie Grotowskiej przejął reżyserię powieści radiowej Matysiakowie.

Słuchowisko „(S)PALĘ PARYŻ” to poruszający zapis kilku ostatnich chwil przed emigracją, które pisarz spędza z przyjaciółmi na dworcu, czekając na pociąg do Paryża. Jednak w dworcowym barze odbywa się nie tylko pożegnanie pisarza. To pożegnanie wyjątkowej epoki w polskiej kulturze. Koniec "Odwilży". I narodziny legendy Marka Hłaski.

Niedzielną, radiową premierę spektaklu poprzedzi w sobotni wieczór na Skwerze Hoovera niezwykła próba zmierzenia się obrazu z dźwiękiem.  

Radiowy teatr zostanie zilustrowany na żywo przez przez VJ-a filmami i  nieznanymi dotąd materiałami dokumentalnymi z agencji East News.

Zajmie się tym Antek Vidżej czyli Antek Grzybek – grafik, akcjonista, twórca filmów animowanych. Doktor sztuk pięknych współpracujący z teatrami tworząc elementy wideo scenografii do przedstawień teatralnych.

 Ilustrację muzyczną do słuchowiska stworzył Grzech Piotrowski z grupą Alchemik, wybitny saksofonista młodego pokolenia, ceniony kompozytor, aranżer i producent muzyczny (współpracował m.in. z Davidem Friesenem, Garrym Versace, Wojciechem Karolakiem, Wiesławem Pieregorólką). Jest twórcą i liderem formacji: Oxen, Freedom Nation, Head Up oraz projektu Rekonstrukcja Jazzu. Na Festiwalu Jazz nad Odrą ’97 z zespołem Alchemik zdobył pierwszą nagrodę, tytuł Nowej Twarzy Polskiego Jazzu oraz indywidualną nagrodę dla najlepszego solisty. Alchemik odniósł też podwójne zwycięstwo na najbardziej dziś prestiżowym w Europie Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Hoeilaart w Belgii, gdzie zdobył pierwszą nagrodę.

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni – Oskar Wilde „Salome”

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2010 12:37
Angielska cenzura nie zezwoliła – a był to rok 1893 – na wystawienie Salome. Tę utrzymaną w Modern Style, iście campową sztukę Oskara Wilde’a pokazano w końcu w Paryżu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Maria czyli Piotr” - Anna Chodakowska

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2010 19:00
„Maria czyli Piotr” Anny Chodakowskiej, w reżyserii Waldemara Modestowicza. - To pierwsza na STT premiera w tym roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Yerma" w Teatrze Studio

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 17:13
Sztuka Federico Garcii Lorki z lat 30. XX wieku stawia pytania aktualne do dziś.
rozwiń zwiń