"Pacierz Nościerz", czyli…

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 21:00
"Pacierz Nościerz" – to tytuł sztuki radiowej, która została uhonorowana III Nagrodą w Konkursie Trójki i ZAiKS-u pod hasłem "Nasłuchiwanie. Gościnność".
Audio
  • Mateusz Żaboklicki – "Pacierz Nościerz" (Scena teatralna Trójki)
Anna Wieczur-Bluszcz i Mateusz Żaboklicki
Anna Wieczur-Bluszcz i Mateusz ŻaboklickiFoto: Wojciech Dorosz/PR

Przypomnijmy: Konkurs "Nasłuchiwanie" po raz pierwszy ogłosiliśmy w 2018 roku. Uzupełnieniem hasła była wtedy "Niepodległość".

Nagrody przyznaliśmy trzy i dwa wyróżnienia. Laureaci, otrzymawszy czeki, zostali zaproszeni do współtworzenia repertuaru Sceny Teatralnej Trójki. Realizacja sztuk najwyżej ocenionych przez jurorów stanowiła zarazem próbę sprawdzenia trafności ich wyborów, czyli w jakim stopniu udało się nagrodzonym  autorom stworzyć teksty możliwe do zrealizowania w Teatrze Polskiego Radia w formie atrakcyjnej formalnie oraz oryginalnie interpretujące konkursowe hasła. Zasady w obu przypadkach (2018, 2019) były takie same.

Pierwszą marcową premierą na Scenie Teatralnej Trójki zamykamy prezentację sztuk nagrodzonych w 2019 roku.

"Pacierz Nościerz", czyli…  zawarta została już w tytule informacja, że autor prowadzi grę z językiem. Mateusz Żaboklicki jest filologiem klasycznym, tłumaczem, poetą oraz fotografem. Świadom jest możliwości tkwiących w języku i umiejętnie wykorzystuje tę wiedzę.

Eksperymentując na leksykalnym polu, wynajduje też nowe skojarzenia, tworząc na przykład przysłowia. Użyte przez niego środki formalne mają pomóc w odpowiedzi na konkursowe hasło. Historyjka, którą Mateusz Żaboklicki ułożył, skrywa pewien niuans, który pozwala spojrzeć na "Gościnność" z nietypowej perspektywy.

Przemysław Bluszcz (fot. Sylwia Hejj) Przemysław Bluszcz (fot. Sylwia Hejj)

Realizacji sztuki podjęła się doświadczona reżyser zarówno Teatru Polskiego Radia, jak i innych rodzajów teatru – Anna Wieczur-Bluszcz. W tekście sztuki usłyszała ona nie tylko jej potencjał dźwiękowy czyli swoisty jej rytm, ale wydobyła także ze słownych gier, ukryty w nich żywioł komiczny. W oddaniu jej intencji, interpretacji sztuki pomogli aktorzy: Andrzej Mastalerz – główny bohater oraz partnerujący mu Przemysław Bluszcz i Robert Majewski. Muzyczność tekstu uwypuklił, współpracujący często z Anną muzyk – Paweł Szamburski.

Andrzej Mastalerz (fot. Wojciech Dorosz) Andrzej Mastalerz (fot. Wojciech Dorosz)

Naszą premierę poprzedziła wiele wyjaśniająca rozmowa z reżyser słuchowiska i autorem uhonorowanym III Nagrodą w ubiegłorocznym "Nasłuchiwaniu".

Zapraszamy też do słuchania podsumowania efektów naszego konkursu w "Magazynie bardzo kulturalnym". Naszym gościem był pomysłodawca hasła konkursu, przewodniczący jury – prof. Jacek Kopciński.

Zapraszamy: Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.

Anna Wieczur-Bluszcz i Mateusz Żaboklicki/Foto: Wojciech Dorosz Anna Wieczur-Bluszcz i Mateusz Żaboklicki (fot. Wojciech Dorosz)

***

Mateusz Żaboklicki – "Pacierz Nościerz" – 8.03.2020, godz. 20.05.

Reżyseria – Anna Wieczur-Bluszcz
Realizacja akustyczna – Agnieszka Szczepańczyk
Muzyka – Paweł Szamburski

Występują:

Andrzej Mastalerz – Wojtuś

Oraz

Przemysław Bluszcz

Robert Majewski

Czas trwania – 31'40"

Czytaj także

"Cześć kochanie. Głowacki 3.1"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 22:00
Marzenie, by tak rozpoczynać miesiąc, na przykład – luty, ma szansę spełnić się. "Cześć, kochanie. Głowacki 3.1" to tytuł premiery trzech jednoaktówek Janusza Głowackiego, przygotowanej w Konsulacie Kultury w Gdyni. Premierę zaplanowano na 31 stycznia, dwa kolejne spektakle – na 1 i 2 lutego 2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słowa nas mówią"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 22:00
"To nie my mówimy, lecz słowa nas mówią" – cytat ze "Ślubu" Witolda Gombrowicza to swoiste motto drugiego lutowego wydania MBK 2020.
rozwiń zwiń