Sztuka Karola Wojtyły w obsadzie marzeń

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 08:00
Sztuka, którą Karol Wojtyła napisał pod pseudonimem (Andrzej Jawień) – "Przed sklepem jubilera" – była wystawiana, została sfilmowana, ale też jej adaptacje realizował Teatr Polskiego Radia. My, z  archiwum Polskiego Radia wybraliśmy  słuchowisko, które jest z wielu powodów wyjątkowe.
Realizacja zdjęć do filmu pt. Przed sklepem jubilera w reż. Michaela Andersona. Na zdjęciu Daniel Olbrychski jako Ksiądz Adam
Realizacja zdjęć do filmu pt. "Przed sklepem jubilera" w reż. Michaela Andersona. Na zdjęciu Daniel Olbrychski jako Ksiądz AdamFoto: PAP/Maciej Sochor

Andrzej Jawień – "Pod sklepem jubilera" – premiera 17 maja 2020.

***

Czwarty utwór teatralny Karola Wojtyły w 1960 roku opublikowało Wydawnictwo Znak. Ta "Medytacja o sakramencie małżeństwa przechodząca chwilami w dramat" składa się zasadniczo z monologów, choć rozpisane są one na głosy trzech par. Jest jeszcze i On, tytułowy jubiler. I, jest to istotnie utwór z pogranicza medytacji (religia), dramatu (teatr) i poezji (literatura). W jakimś sensie autor wyprzedził nim swój czas, gdyż to nasz czas charakteryzuje się skłonnością do mieszania gatunków. Stworzył zarazem Karol Wojtyła swój odrębny język, jak zauważono, nie mając i w tej dziedzinie ani poprzedników, ani następców. Wszystko to sprawia, że Jego twórczość nie należy do łatwych w odbiorze. Mistyczny charakter zarówno Jego poezji, jak i pozostałych utworów literackich – to kolejne, może największe wyzwanie dla czytelnika, słuchacza, widza. Nie bez znaczenia jest wreszcie fakt, że 40-letni autor był biskupem (od 1958 roku).

Szczególnego też "przygotowania" wymaga słuchowisko, wyreżyserowane przez Zdzisława Dąbrowskiego w Teatrze Polskiego Radia. Decydując się na przywołanie tej wersji sztuki w Programie Trzecim, w przeddzień setnych urodzin jej autora, zdajemy sobie sprawę, jak "egzotycznie" może dzisiaj zabrzmieć ona w realiach naszego programu, ale też, jak dojmująco, w okolicznościach, w jakich przyszło nam obchodzić jubileusz Santo JP2.

W krótkiej rozmowie, poprzedzającej to specjalne wydanie Sceny Teatralnej Trójki, przypomnimy wraz z Krzysztofem Sielickim – kierownikiem literackim Teatru PR – w jakich, także wyjątkowych, okolicznościach słuchowisko powstawało. Proces jego realizacji zastał bowiem stan wojenny. I, mimo że aktorzy rozpoczęli bojkot, twórcy słuchowiska zdecydowali się je dokończyć, co więcej, nie zostało ono odesłane na półkę. Premiera odbyła się w sierpniu 1982 roku. Wśród wykonawców była Halina Mikołajska, świetna aktorka, ale zaangażowana w ruch oporu (KOR). Aktorzy stworzyli obsadę, wtedy – marzeń – dziś już nie do powtórzenia, nie tylko z powodów oczywistych (Halina Mikołajska nie żyje od 1989 roku, Zbigniew Zapasiewicz – od 2009). Reżyser także należy do najznakomitszych twórców radiowego teatru.

Sama sztuka jest również jubilatką. Kończy w tym roku 60 lat. Na antenie Trójki zostanie zaprezentowana po raz pierwszy.

Prosimy o podjęcie wyzwania i pozostanie z nami, a słuchowisko – dodajmy – trwa 74 minuty! Pamiętajmy: to wydarzyło się prawie 40 lat temu.

Zapraszamy!

Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca

Andrzej Jawień – "Pod sklepem jubilera" 

Adaptacja i reżyseria – Zdzisław Dąbrowski

Realizacja – Andrzej Złomski, Magdalena Dąbkowska

Muzyka – Zbigniew Wiszniewski


Obsada:

Teresa – Halina Mikołajska

Andrzej – Marek Kondrat

Anna – Marta Lipińska

Stefan – Piotr Fronczewski

Monika – Joanna Szczepkowska

Krzysztof – Mirosław Konarowski

Adam – Zbigniew Zapasiewicz


Czas trwania – 46'55"

***

Na "Scenę teatralną Trójki" zapraszamy w niedzielę (17 maja) od godz. 20.05.