TZO – Reaktywacja 3 – Teatr Wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 23:00
W listopadzie 2017 roku Teatrzyk Zielone Oko zagościł po raz ostatni jak dotąd w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Podobnie jak w październiku, sam Teatrzyk stał się bohaterem premiery.
Audio
  • "Teatr Wyobraźni" w Teatrzyku Zielone Oko (Scena Teatralna Trójki)
Teatr Wyobraźni w Teatrzyku Zielone Oko
"Teatr Wyobraźni" w Teatrzyku Zielone OkoFoto: Wojciech Kusiński/PR

W obu przypadkach był to żart jubileuszowy, czyli zarazem próba zdystansowania się do całego przedsięwzięcia, które miało dość poważny charakter. Z ośmiu zrealizowanych premier, ponad połowa nie przypominała słynących z lekkości i humoru (także "czarnego") klasycznych Teatrzyków. Zdaliśmy sobie sprawę z braku scenariuszy, które pozwoliłyby tworzyć małe, zabawne formy teatralne. Grając z konwencją teatru sensacji, zamykaliśmy więc 55-lecie Trójki i wysyłaliśmy sygnał, że kolejna reaktywacja TZO będzie możliwa pod warunkiem powrotu do idei i tradycji TZO. Zapraszamy do wysłuchania listopadowej premiery 2017, prosząc jednocześnie o wybaczenie nam swawoli i mrugnięcie w odpowiedzi okiem w stronę "zielonego oka".

***

Rok 2017 był  niezwykle dynamiczny na "Scenie teatralnej Trójki". Przez lata, do 2016 roku, nasz teatr przedstawiał się skromnie: jedną premierą w miesiącu (w niedziele o 21.00.). Od kwietnia 2017 roku, miesiąca Trójkowych urodzin, w ostatnią niedzielę miesiąca transmitowaliśmy Teatrzyk Zielone Oko ze studia im. Agnieszki Osieckiej, ale od początku 2017 roku Teatr Polskiego Radia co tydzień przedstawiał premierę na naszej scenie, początkowo – w repertuarze mieliśmy także słuchowiska eksperymentalne (przygotowywane we współpracy z Instytutem Teatralnym). Ostatnie, nagrane w Teatrze Polskiego Radia słuchowisko zaprezentowaliśmy pod koniec sezonu 2016/2017. Od wakacji do listopada powróciliśmy do comiesięcznego cyklu, pozostając przy formule "na żywo", z udziałem publiczności, która, co zaskoczyło nas, coraz liczniej przybywała na nasze premiery, akceptując zmianę godziny nadawania ich na 20.00.

Krzysztof Gosztyła, Andrzej Ferenc i Barbara Marcinik
Krzysztof Gosztyła, Andrzej Ferenc i Barbara Marcinik

Nasz eksperyment powiódł się: TZO powrócił po latach jako stała pozycja programu, nadawana cyklicznie. To wszystko dzięki pomysłowi na obchody 55-lecia Trójki oraz 60-lecia teatrzyku sensacji w Programie 3. Scenariusze słuchowisk pisane były dla naszej sceny przez: Izabelę ŻukowskąDanę ŁukasińskąMarcina TrońskiegoJanusza Fąfarę, Wojciecha Fułka, Marcina Wrońskiego. Jedna premiera była adaptacją powieści Marka Krajewskiego. Premiery reżyserowali: Janusz Kukuła, Jan Warenycia, Marcin Troński, Waldemar Modestowicz, Mariusz Malec oraz… Anna Wieczur–Bluszcz. Muzyczną oprawę tworzyli także "na żywo": Krzysztof Ścierański, Kuba Stankiewicz, Tomasz Stawiecki i Sławek Wierzcholski oraz Marian Szałkowski. Dźwięk reżyserowali: Jarosław Regulski, Grzegorz Rutkowski i Maciej Kubera. Światła – Bogdan Koziupa. Najwięcej fotoreportaży zrealizował Wojciech Kusiński. Na scenie wystąpiło w tym czasie kilkunastu aktorów, lubianych, znanych – mistrzów i młodych, także u nas debiutujących. W sumie – osiem premier "z przymrużeniem oka", będących w istocie formą teatralnej próby czytanej. Zabrakło wśród nas krytyków teatralnych, ale może potrzebują oni więcej czasu, by do nas dotrzeć. 

Teatrzyk Zielone OkoHenryk Talar (foto: Wojciech Kusiński/PR)

Wszystkie realizacje powstały dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, najpierw, później – z Filmoteką Narodową  Instytutem Audiowizualnym. Dziękujemy. Teatr Polskiego Radia stanowi istotę tego, co nazywamy misją. 

Ostatnie w tym roku słuchowisko jest rodzajem żartu, będąc słuchowiskiem autotematycznym oraz… autoironicznym. Z czyjej inspiracji powstało? Tego dowiadujemy się, słuchając MBK, tuż po retransmisji "Teatru wyobraźni", gdyż każdej premierze towarzyszy spotkanie z jej twórcami. Z powodów organizacyjnych retransmitowaliśmy jedyne słuchowisko w tym cyklu. Kto był na rejestracji słuchowiska/widowiska, ten już wie, "kto zabił".

Dziękujemy Państwu, którzy bez względu na pogodę, przybywali do naszego studia. Dziękujemy też tym spośród Państwa, którzy nas jedynie słuchali.

Dziękujemy, nie wymienianym zazwyczaj z nazwiska, ale dyżurującym w kolejne wieczory paniom, bez których ta nasza przygoda nie byłaby możliwa.

Dziękujemy tym, którzy sprawili, że mogliśmy byli świętować 55-lecie Programu 3 przez prawie cały 2017 rok!

Teatrzyk Zielone Oko"Teatr Wyobraźni" w Teatrzyku Zielone Oko (foto: Wojciech Kusiński/PR)

***

Izabela Żukowska – "Teatr Wyobraźni"

Reżyseria Janusz Kukuła

Realizacja – Jarosław Regulski, Grzegorz Rutkowski przy współpracy Pawła Szalińskiego

Muzyka Krzysztof Ścierański


W rolach głównych:

Anna Cieślak

Krzysztof Gosztyła

Andrzej Ferenc

oraz

Henryk Talar

***

Na słuchowisko pt. "Teatr Wyobraźni" w ramach audycji "Scena Teatralna Trójki" w czwartek (11 czerwca) o godz. 20.05 zapraszają Baszka Marcinik i Kuba Sadowski – wydawca.


Czytaj także

"Nie-miejsce" – ponownie na Scenie Teatralnej Trójki

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 23:00
Przegląd wybranych słuchowisk z archiwum Polskiego Radia kończymy przypomnieniem sztuki, która otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie "Nasłuchiwanie: Niepodległość".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śmierć burmistrza" – TZO Reaktywacja 3

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 08:00
W cyklu powtórzeń Teatrzyku Zielone Oko przypominamy słuchowiska, których premiery odbywały się w Muzycznym Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej w 2017 roku. W Od kwietnia do jesieni, co miesiąc TZO nadawany był "na żywo". W ten sposób świętowaliśmy 55-lecie Trójki oraz 50-lecie samego Teatrzyku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na własne życzenie" – TZO – Reaktywacja 3

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 23:00
Przedostatnia premiera w Teatrzyku Zielone Oko, transmitowana ze Studia im. Agnieszki Osieckiej, odbyła się w październiku 2017 roku. Słuchowisko napisał i wyreżyserował Marcin Troński.
rozwiń zwiń