"Królowa i Szekspir" – gościnnie na Scenie Teatralnej Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Królowa i Szekspir" – gościnnie na Scenie Teatralnej Trójki
Anna Cieślak i Maria Pakulnis - nagranie słuchowiska "Królowa i Szekspir"Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio S.A.

To pierwsze na niedzielnej STT słuchowisko, którego premiera odbyła się poza Sceną, czyli w tym przypadku w radiowej Jedynce. To pierwsza zarazem z prezentacji na STT Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. Żadne ze słuchowisk zrealizowanych dla Trójki tej nagrody nie otrzymało.

Słuchowisko "Królowa i Szekspir" Grand Prix nagrodzone zostało na XIV Festiwalu, w roku 2014 za: reżyserię (Janusz Kukuła), adaptację (Krzysztof Sielicki) oraz rolę główną (Maria Pakulnis).

Z rozmowy z Januszem Kukułą, która poprzedzi prezentację, dowiemy się, w jakiej, szczególnej okoliczności, przypominamy tę, sprzed siedmiu lat, premierę.

Poniżej, tradycyjnie, tekst ze strony Teatru Polskiego Radia, który towarzyszył premierze 27 października 2013 roku. 

Barbara Marcinik i Jakub Sadowski – wydawca – zapraszamy.

Powtórka: 14 czerwca 2020, godz. 20.05.

***

Autor:
Esther Vilar

Autor Przekładu:
Grażyna Dyląg i Bożena Intrator

Adaptator:
Krzysztof Sielicki

Reżyser:
Janusz Kukuła

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:

Maria Pakulnis (Elżbieta I, królowa Anglii), Anna Cieślak (Lady Southwell, dama dworu), Marcin Przybylski (Jakub VI, król Szkocji), Wiktor Zborowski (Arcybiskup Whitgift), Stanisław Elsner-Załuski (William Szekspir)

"Królowa i SzekspirEsther Vilar opowiada o samotności władcy, o starości i śmierci. Monarchini Anglii, Elżbieta I zaprasza do zamku w Richmond następcę tronu Jakuba VI, króla Szkocji, arcybiskupa Canterbury Johna Whitgifta oraz sławnego dramatopisarza Williama Szekspira. Towarzyszy im opiekująca się królową lady Southwell. Schorowana Elżbieta pragnie urządzić coś w rodzaju spektaklu ze sobą w roli głównej. Temat przedstawienia – godna śmierć. Wydarzenie to ma opisać Szekspir, którego Elżbieta jest wielką admiratorką. Onieśmielony Szekspir, gromiony pogardliwymi spojrzeniami Jakuba i Whitgifta, w ogóle się nie odzywa. Zgodnie z  życzeniem królowej zaczyna pisać dramat o swej monarchini. Elżbieta po raz ostatni próbuje zmierzyć się z wielkimi filozoficznymi pytaniami: czy istnieje nieśmiertelność? co to znaczy umrzeć godnie? Chce – dzięki geniuszowi Szekspira – pozostać w historii jako wielka postać. Czy to się jej uda? W ostatnich godzinach życia władczyni nieoczekiwanie to właśnie nisko urodzony pisarz, jego twórczość, stają się głównym przedmiotem zajmującym gasnącą świadomość Elżbiety. Zwycięża sztuka.

Wybitne kreację w dramacie Esteher Vilar stworzyły dotąd Iwona Bielska, Maja Komorowska, Nina Andrycz. Teraz dołącza do nich Maria Pakulnis.


Polecane