"Królowa i Szekspir" – gościnnie na Scenie Teatralnej Trójki

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 14:48
To pierwsze na niedzielnej STT słuchowisko, którego premiera odbyła się poza Sceną, czyli w tym przypadku w radiowej Jedynce. To pierwsza zarazem z prezentacji na STT Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. Żadne ze słuchowisk zrealizowanych dla Trójki tej nagrody nie otrzymało.
Anna Cieślak i Maria Pakulnis - nagranie słuchowiska Królowa i Szekspir
Anna Cieślak i Maria Pakulnis - nagranie słuchowiska "Królowa i Szekspir"Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio S.A.

Słuchowisko "Królowa i Szekspir" Grand Prix nagrodzone zostało na XIV Festiwalu, w roku 2014 za: reżyserię (Janusz Kukuła), adaptację (Krzysztof Sielicki) oraz rolę główną (Maria Pakulnis).

Z rozmowy z Januszem Kukułą, która poprzedzi prezentację, dowiemy się, w jakiej, szczególnej okoliczności, przypominamy tę, sprzed siedmiu lat, premierę.

Poniżej, tradycyjnie, tekst ze strony Teatru Polskiego Radia, który towarzyszył premierze 27 października 2013 roku. 

Barbara Marcinik i Jakub Sadowski – wydawca – zapraszamy.

Powtórka: 14 czerwca 2020, godz. 20.05.

***

Autor:
Esther Vilar

Autor Przekładu:
Grażyna Dyląg i Bożena Intrator

Adaptator:
Krzysztof Sielicki

Reżyser:
Janusz Kukuła

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:

Maria Pakulnis (Elżbieta I, królowa Anglii), Anna Cieślak (Lady Southwell, dama dworu), Marcin Przybylski (Jakub VI, król Szkocji), Wiktor Zborowski (Arcybiskup Whitgift), Stanisław Elsner-Załuski (William Szekspir)

"Królowa i SzekspirEsther Vilar opowiada o samotności władcy, o starości i śmierci. Monarchini Anglii, Elżbieta I zaprasza do zamku w Richmond następcę tronu Jakuba VI, króla Szkocji, arcybiskupa Canterbury Johna Whitgifta oraz sławnego dramatopisarza Williama Szekspira. Towarzyszy im opiekująca się królową lady Southwell. Schorowana Elżbieta pragnie urządzić coś w rodzaju spektaklu ze sobą w roli głównej. Temat przedstawienia – godna śmierć. Wydarzenie to ma opisać Szekspir, którego Elżbieta jest wielką admiratorką. Onieśmielony Szekspir, gromiony pogardliwymi spojrzeniami Jakuba i Whitgifta, w ogóle się nie odzywa. Zgodnie z  życzeniem królowej zaczyna pisać dramat o swej monarchini. Elżbieta po raz ostatni próbuje zmierzyć się z wielkimi filozoficznymi pytaniami: czy istnieje nieśmiertelność? co to znaczy umrzeć godnie? Chce – dzięki geniuszowi Szekspira – pozostać w historii jako wielka postać. Czy to się jej uda? W ostatnich godzinach życia władczyni nieoczekiwanie to właśnie nisko urodzony pisarz, jego twórczość, stają się głównym przedmiotem zajmującym gasnącą świadomość Elżbiety. Zwycięża sztuka.

Wybitne kreację w dramacie Esteher Vilar stworzyły dotąd Iwona Bielska, Maja Komorowska, Nina Andrycz. Teraz dołącza do nich Maria Pakulnis.


Zobacz więcej na temat: Barbara Marcinik

Czytaj także

"Śmierć burmistrza" – TZO Reaktywacja 3

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 08:00
W cyklu powtórzeń Teatrzyku Zielone Oko przypominamy słuchowiska, których premiery odbywały się w Muzycznym Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej w 2017 roku. W Od kwietnia do jesieni, co miesiąc TZO nadawany był "na żywo". W ten sposób świętowaliśmy 55-lecie Trójki oraz 50-lecie samego Teatrzyku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na własne życzenie" – TZO – Reaktywacja 3

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 23:00
Przedostatnia premiera w Teatrzyku Zielone Oko, transmitowana ze Studia im. Agnieszki Osieckiej, odbyła się w październiku 2017 roku. Słuchowisko napisał i wyreżyserował Marcin Troński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TZO – Reaktywacja 3 – Teatr Wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 23:00
W listopadzie 2017 roku Teatrzyk Zielone Oko zagościł po raz ostatni jak dotąd w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Podobnie jak w październiku, sam Teatrzyk stał się bohaterem premiery.
rozwiń zwiń