Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry 2019

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 13:30
Ponad rok minął od XIX Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie (24-27 maja 2019). Festiwal XX miał rozpocząć się w przyszłym tygodniu (26 czerwca 2020)
Jerzy Radziwiłowicz i Piotr Fronczewski
Jerzy Radziwiłowicz i Piotr Fronczewski Foto: Piotr Piorun/Polskie Radio

W tym roku wiosenno-letnie festiwale zostały odwołane na całym świecie. Jubileuszowy Festiwal Teatru Polskiego Radia I Teatru Telewizji Polskiej prawdopodobnie zostanie zorganizowany jesienią. Oczekując decyzji dotyczącej ewentualnego terminu jedynego wspólnego święta radia i telewizji, w kolejne niedziele przypominamy na Scenie Teatralnej Trójki najciekawsze słuchowiska z ostatnich lat. Od ubiegłego tygodnia gościmy także laureatów Grand Prix Dwóch Teatrów. Żadna trójkowa premiera nie otrzymała tej nagrody.

Inaugurując lato 2020 na naszej scenie, zaprosiliśmy laureata Grand Prix sprzed roku, jedno zarazem z najlepszych słuchowisk współczesnych, czyli "Wielka improwizację" Wojciecha Tomczyka w reżyserii Janusza Zaorskiego, w realizacji akustycznej Andrzeja Brzoski oraz w gwiazdorskiej obsadzie.

Słuchowisko poprzedzi krótka rozmowa z Januszem Zaorskim, będąca drugą częścią rozmowy z reżyserem, przeprowadzonej w MBK.

Poniżej, tradycyjnie, tekst z "Wieczoru ze słuchowiskiem" w Dwójce., który towarzyszył premierze 29 maja 2018. 

Barbara Marcinik i Kuba Sadowski – wydawca – zapraszamy.

Powtórka: 21 czerwca 2020, godz. 20.05.

***

Akcja "Wielkiej improwizacji" Wojciecha Tomczyka rozgrywa się na stadionie piłkarskim. W czasie meczu warszawskiej Legii z Cracovią, który odbył się 3 maja 1967 roku, Kazimierz Dejmek (w tej roli Piotr Fronczewski) próbuje namówić czterdziestoczteroletniego wówczas Gustawa Holoubka (Jerzy Radziwiłowicz), by przyjął rolę Gustawa-Konrada w planowanym przez niego na deskach Teatru Narodowego przedstawieniu "Dziadów". "Profesor", jak wówczas był już nazywany Holoubek, opiera się propozycji, wynajdując liczne powody, dla których nie może i nie powinien zagrać tej istotnej przecież w aktorskim życiorysie roli. Dopiero prowokacja dyrektora Dejmka doprowadza Gustawa do niecodziennego zachowania…

Słuchowisko Wojciecha Tomczyka to fantazja na temat polskich mitów romantycznych. Czy kibice na stadionie piłkarskim to rząd dusz, jakiego pragnie Mickiewiczowski Konrad?

Obsada: Piotr Fronczewski (Kazimierz), Jerzy Radziwiłowicz (Gustaw), Andrzej Mastalerz (Spiker / Guślarz), gwary: Barbara Zielińska, Wojciech Chorąży, Cezary Kwieciński, Damian Kulec, Mikołaj Klimek, Janusz Wituch, Tomasz Jarosz, Norbert Kaczorowski

Reżyseria Janusz Zaorski,

Realizacja akustyczna Andrzej Brzoska

Opr. muz. Marian Szałkowski

Czytaj także

"Śmierć burmistrza" – TZO Reaktywacja 3

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 08:00
W cyklu powtórzeń Teatrzyku Zielone Oko przypominamy słuchowiska, których premiery odbywały się w Muzycznym Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej w 2017 roku. W Od kwietnia do jesieni, co miesiąc TZO nadawany był "na żywo". W ten sposób świętowaliśmy 55-lecie Trójki oraz 50-lecie samego Teatrzyku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na własne życzenie" – TZO – Reaktywacja 3

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 23:00
Przedostatnia premiera w Teatrzyku Zielone Oko, transmitowana ze Studia im. Agnieszki Osieckiej, odbyła się w październiku 2017 roku. Słuchowisko napisał i wyreżyserował Marcin Troński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TZO – Reaktywacja 3 – Teatr Wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 23:00
W listopadzie 2017 roku Teatrzyk Zielone Oko zagościł po raz ostatni jak dotąd w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Podobnie jak w październiku, sam Teatrzyk stał się bohaterem premiery.
rozwiń zwiń