"Futbolistki" wracają na STT

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 21:00
Na przełomie wiosny i lata zaproponowaliśmy powtórkowy "tryptyk" z piłką nożną w tle.
Agata Kulesza podczas nagrania słuchowiska Cudze meble. Aktorka wcieliła się w postać głównej bohaterki sztuki
Agata Kulesza podczas nagrania słuchowiska "Cudze meble". Aktorka wcieliła się w postać głównej bohaterki sztukiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Przed dwoma tygodniami była to "Wielka Improwizacja" Wojciecha Tomczyka z Programu II PR (patrz: strona STT), przed tygodniem – "Mecz" Janusza Głowackiego z Programu I PR; oba słuchowiska w reżyserii Janusza Zaorskiego oraz w tym tygodniu – "Futbolistki" Tomasza Mana ze Sceny Teatralnej Trójki. Wszystkie trzy części tryptyku – w gwiazdorskiej obsadzie. Każde ze słuchowisk pokazuje inny wariant osadzenia akcji sztuki na stadionowym tle. Wszystkie też prezentują udany mariaż popularnej dziedziny sportu z elitarną kulturą. Brakuje nam jeszcze jednego słuchowiska, które stanowiłoby ciekawe dopełnienie wspomnianej trójki, ale ono nie powstało jeszcze. To "Narty Ojca świętego" Jerzego Pilcha, który temat piłki nożnej w największym stopniu podejmował w swojej autobiograficznej prozie.


Posłuchaj
50:40 2017_07_02 21_09_23_PR3_Scena_Teatralna_Trójki.mp3 "Futbolistki" na Scenie Teatralnej Trójki

 

Zapraszamy do świata wykreowanego przez Tomasza Mana. Premiera "Futbolistek" odbyła się trzy lata temu, 3 lipca 2017 roku.

Po emisji przedstawiliśmy krótką rozmowę z autorem i reżyserem słuchowiska.

***

Tomasz Man  pisze trudne sztuki, pełne metafor, skrótów myślowych, poruszające trudne problemy egzystencjalne.

Podejmuje się też reżyserowania ich, choć przyjmuje również zaproszenie do reżyserowania nie  swoich tekstów i tu udało mu się wydobyć z mrocznych rejonów podczas pracy nad "Zwierzęcą zajadłością". Teraz próbuje udowodnić, że ma także temperament komediowy. "Futbolistki"  to panie, które z różnych powodów oglądają mecz piłki nożnej. Z jakich, proszę posłuchać.


"Futbolistki" – Tomasz Man

Autor, reżyser, muzyka  Tomasz Man

Reżyser dźwięku  Andrzej Brzoska

Występują: Agata Kulesza, Dorota Landowska i Joanna Kulig.

Czas trwania: 35 min.

***

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.

Audycja "Scena Teatralna Trójki" została wyemitowana w niedzielę (5 lipca) o godz. 20.05, zaprosili na nią Barbara Marcinik i Kuba Sadowski - wydawca.

Czytaj także

"Śmierć burmistrza" – TZO Reaktywacja 3

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 08:00
W cyklu powtórzeń Teatrzyku Zielone Oko przypominamy słuchowiska, których premiery odbywały się w Muzycznym Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej w 2017 roku. W Od kwietnia do jesieni, co miesiąc TZO nadawany był "na żywo". W ten sposób świętowaliśmy 55-lecie Trójki oraz 50-lecie samego Teatrzyku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na własne życzenie" – TZO – Reaktywacja 3

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 23:00
Przedostatnia premiera w Teatrzyku Zielone Oko, transmitowana ze Studia im. Agnieszki Osieckiej, odbyła się w październiku 2017 roku. Słuchowisko napisał i wyreżyserował Marcin Troński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TZO – Reaktywacja 3 – Teatr Wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 23:00
W listopadzie 2017 roku Teatrzyk Zielone Oko zagościł po raz ostatni jak dotąd w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Podobnie jak w październiku, sam Teatrzyk stał się bohaterem premiery.
rozwiń zwiń