Nowy sezon na STT – TZO z myszką

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 10:00
Przed tygodniem, 30 sierpnia zamknęliśmy nietypowy sezon 2019/2020 na Scenie Teatralnej Trójki. Zanim zaprosimy na pierwszą w nowym sezonie premierę, proponujemy pierwsze dwa z nowej serii powtórzeń. Najchętniej przywołujemy dawne, klasyczne słuchowiska z cyklu Teatrzyk Zielone Oko.
Ewa Szumańska znana była słuchaczom Polskiego Radia ze słuchowiska Z pamiętnika młodej lekarki
Ewa Szumańska znana była słuchaczom Polskiego Radia ze słuchowiska "Z pamiętnika młodej lekarki"Foto: Mirosław Stankiewicz/Archiwum Polskiego Radia

Historię TZO przypominaliśmy w ubiegłym sezonie nie raz. Wypada tym razem przypomnieć, że 18 sierpnia 1925 roku powstała spółka Polskie Radio. Niepostrzeżenie więc minęła 95. rocznica istnienia PR.

Korzystając więc z przywileju reprezentowania jubilata, z najgłębszego archiwum tegoż wydobywamy dwa krótkie słuchowiska spod znaku TZO.

Pierwsze – to "Szczęśliwa moneta" Flory Fletcher w adaptacji Ewy Szumańskiej z roku 1970, zrealizowana w Radiu Wrocław z udziałem wielkiego Igora Przegrodzkiego. Przy okazji przywołujemy kolejne "wcielenie" Ewy Szumańskiej. To – nie tylko słynna "lekarka" i satyryczka Kabaretu Studio 202, ale także autorka oryginalnych słuchowisk sensacyjnych ("Gabinet Powtórzeń"), autorka tłumaczeń dla TZO oraz adaptacji tekstów autorów zagranicznych.

Czas trwania – 26’59"

Drugim jest "Zamień się pan ze mną" Howarda Clarka w adaptacji… Zygmunta Malanowicza (blondynek z "Noża w wodzie" oraz od lat aktor Nowego Teatru w Warszawie) z roku 1968.

Czas trwania – 23’

Życzymy sympatycznego pierwszego we wrześniu 2020 niedzielnego wieczoru .

***

Na podwójne spotkanie ze "Sceną teatralną Trójki" w niedzielę (6 września) o godz. 20.05 zapraszają:

Barbara MarcinikKrzysztof Sielicki oraz Jakub Sadowski – wydawca.

Zobacz więcej na temat: Barbara Marcinik Jakub Sadowski

Czytaj także

Mój Gdańsk – Paweł Huelle

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 15:00
Kiedy wybuchł strajk w Stoczni Gdańskiej, przebywał na wakacjach pod namiotem, pierwszych po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Gdańskim. Jak wielu młodych wówczas, przerwał wypoczynek i wraz z kolegami znalazł się pod obleganymi murami Stoczni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szlakiem Marion

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 15:00
Marion hrabina Dönhoff urodziła się 2 grudnia 1902 roku w Prusach Wschodnich. Niemiecka arystokratka, dziennikarka wyruszyła w drogę, dosiadłszy konia i...
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nadwrażliwi"- premiera na Scenie Teatralnej Trójki

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 21:00
Jedyną premierę sierpnia 2020 na Scenie Teatralnej Trójki przygotowała Katarzyna Łęcka . To "Nadwrażliwi" – jej adaptacja książki Włodzimierza Zakrzewskiego "W psychiatrycznym gabinecie".
rozwiń zwiń