"Papież" – podsumowanie roku na STT. Posłuchaj słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 21:00
W kończącym się roku powstało niewiele premier dla "Sceny teatralnej Trójki". Zadbaliśmy jednak o to, by każda z nich – mimo wiadomych trudności – była wyjątkowa.
Zdzisław Wardejn i Adam Woronowicz przy pracy nad słuchowiskiem Papież w reżyserii Tomasza Mana
Zdzisław Wardejn i Adam Woronowicz przy pracy nad słuchowiskiem "Papież" w reżyserii Tomasza ManaFoto: Krzysztof Sielicki/PR

Podsumowując rok, wybraliśmy kilka słuchowisk, które zrealizowano na zamówienie Trójki. Pierwszym, po wielomiesięcznej przerwie, było autorskie słuchowisko Tomasza Mana pod tytułem "Papież". Autor napisał je z okazji setnych urodzin Jana Pawła II. I nadane zostało w dniu tego jubileuszu – 18 maja.


Posłuchaj
53:09 2020_12_06 20_06_14_PR3_Scena_teatralna_Trojkimp3 "Papież" Tomasza Mana (Scena teatralna Trójki)

 

Premiera realizowana była w wyjątkowych warunkach. Man reżyserował ją ze swojego domu pod Wrocławiem, łącząc się za pomocą specjalnego komunikatora z reżyserką i studiem Teatru Polskiego Radia. Aktorzy w studiu oddzieleni byli szybą. Wcześniej włoscy przyjaciele Tomasza nagrali dźwięki w Watykanie i w Sienie. Muzykę w swoim studiu przygotował i przesłał do Teatru PR, do Andrzeja Brzoski, Marek Otwinowski.

Adam Woronowicz  (foto: Krzysztof Sielicki)Adam Woronowicz (foto: Krzysztof Sielicki)

Słuchowisko było bardzo dobrze przyjęte w środowisku teatralnym, zrecenzowane w miesięczniku "Teatr".

Poprosiliśmy Tomasza Mana, by raz jeszcze opowiedział historię powstawania tej premiery. Słuchamy jej przed powtórką słuchowiska.

***

Tomasz Man miał 11 lat, kiedy Jan Paweł II przybył po raz pierwszy do Polski. Zapamiętał z tamtego czasu telewizyjną transmisję mszy, którą "nadawały" pootwierane na podwórko okna bloku.

To uruchomiło jego wyobraźnię i pobudziło jego wrażliwość. Z czasem papież Polak stawał się dla niego coraz ważniejszy. Trójka, proponując związanemu z nią dramatopisarzowi oraz reżyserowi napisanie słuchowiska na setne urodziny JPII, nie znała tamtego epizodu z jego życia. Wiadomo było, że podejmował wcześniej trudne wyzwania, "przepisując" na przykład Stary Testament. Napisanie jednak sztuki o Mojżeszu czy Hiobie było, jak opowiada Man, zupełnie innym wyzwaniem. Papież przez wiele miesięcy stanowił dla niego temat nie do zrealizowania. W końcu pojawił się pewien pomysł, który udało mu się zrealizować. Powstała sztuka o spotkaniu Jana Pawła II z polskim dyktatorem w 1981 roku. Tomasz Man wyobraził sobie rozmowę, jaką w Watykanie przeprowadzili, kiedy papież planował drugą pielgrzymkę do Polski. Więcej na temat zmagania się z powierzonym mu tematem sztuki opowiedział Tomasz Man w krótkiej i niestety telefonicznej rozmowie poprzedzającej premierę.

Zdzisław Wardejn (foto: Krzysztof Sielicki)Barbara MarcinikZdzisław Wardejn (foto: Krzysztof Sielicki)

Do współpracy zaprosił twórców, których zna od lat i którym mógł w pełni zaufać. Dodatkową trudność stanowiły okoliczności, w jakich powstawało słuchowisko  bez możliwości spotkania się wszystkich w studiu. W efekcie aktorzy, oddzieleni szybą, nagrywali tekst sztuki w studiu Teatru Polskiego Radia, kompozytor pracował we Wrocławiu, a Tomasz Man reżyserował ze swojego mieszkania. I tak nagrana została pierwsza w Teatrze PR "kwarantannowa" premiera.

Zapraszamy!


Baszka Marcinik, Piotr Majewski oraz Jakub Sadowski – wydawca

***

Tomasz Man – "Papież":  premiera 18 maja 2020, godz. 22.05; powtórka: 6 grudnia 2020, godz. 20.05.

Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska

Muzyka – Marek Otwinowski


Obsada:

Papież – Zdzisław Wardejn

Dyktator – Adam Woronowicz


Czas trwania – 44'22"


Barbara Marcinik

Czytaj także

"Nikos z Chojnowa" powraca na STT

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 21:00
Kolejna w nowym sezonie powtórka na Scenie Teatralnej Trójki przypomina nasz i ZAiKS-u zeszłoroczny Konkurs "Nasłuchiwanie. Gościnność". To realizacja w Teatrze Polskiego Radia sztuki uhonorowanej w nim I Nagrodą. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Listy do niezaproszonych" na STT

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 11:00
Po roku powracamy do finału konkursu Trójki i ZAiKS-u "Nasłuchiwanie. Gościnność". Jedną z nagród dla pięciorga laureatów była realizacja sztuki w Teatrze Polskiego Radia i prezentacja na Scenie Teatralnej Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stół z powyłamywanymi nogami" na STT. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 21:00
7 grudnia minie rok od ogłoszenia werdyktu jury konkursu Trójki i Stowarzyszenia ZAiKS na dramat radiowy pod hasłem "Nasłuchiwanie: Gościnność". II Nagrodę w konkursie Trójki i ZAIKS-u otrzymała Agnieszka Charkot ze sztuką "Stół z powyłamywanymi nogami. Ćwiczenia ze słuchania".
rozwiń zwiń